Zlatá 1/10oz mince Nových sedm divů světa - Tádž Mahal 10ks proof
Zlatá 1/10oz mince Nových sedm divů světa - Tádž Mahal 10ks proof
Nových sedm divů světa
Šestá emise z cyklu České mincovny, který je věnovaný novým sedmi divům světa, připomíná indický pomník Tádž Mahal. Tento speciální produkt ocení především investoři. Celé balení obsahuje jednu trojskou unci zlata, ovšem rozdělenou do podoby deseti identických mincí. V momentě, kdy chcete zpeněžit jenom část své investice, můžete balení rozlámat a prodat po kouscích…
Když Mumtáz Mahal zemřela při porodu čtrnáctého dítěte, její manžel Šáhdžahán, který byl císařem Mughalské říše a pánem Indického poloostrova, ztratil společnici, důvěrnici, rádkyni, a především životní lásku. Žalem zešedivěl a vyhlásil státní smutek. Lidé pak po celý rok nesměli slavit, poslouchat hudbu, nosit šperky nebo používat parfémy. Sám panovník po dvanáct měsíců neopustil své komnaty. Jako památku na císařovnu, kterou miloval až za hrob, pak nechal postavit jedinečné mauzoleum, které dostalo jméno Tádž Mahal. Povolal ty nejlepší architekty a umělce ze všech koutů světa – z Turecka, Persie, Benátek i Francie. Pod rukama dvaceti tisíc dělníků vyrostl sedmnáctihektarový komplex, kterému vévodila třiasedmdesát metrů vysoká stavba obklopená čtyřmi čtyřicetimetrovými minarety. Dokonale symetrické dílo dodnes vyniká oslnivě bílou barvou. Odstín mramoru se však kouzelně mění v závislosti na čase – za úsvitu má Tádž Mahal růžový nádech, brzy odpoledne je slonovinový, za soumraku bronzový a v noci namodralý. Nejkrásnější je ale za úplňku, kdy vypadá, jako by byl posázen hvězdami. Mramor je totiž vykládaný osmadvaceti druhy drahokamů a polodrahokamů, ze kterých umělci vytvořili květinové motivy či úryvky koránu. V mauzoleu nakonec spočinul i Šáhdžahán. Se svou milovanou se znovu střetl na věčnosti po pětatřiceti letech.
Reverzní strana každé mince, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá mauzoleum Tádž Mahal. Průčelí monumentu doplňuje anglický opis TAJ MAHAL. Na averzní straně, která je společná celému cyklu, se pak objevuje všech nových sedm divů světa – brazilská socha Krista Spasitele, jordánské skalní město Petra, mayské město Chichén Itzá v Mexiku, římské Koloseum, indický pomník Tádž Mahal, sídlo Inků Machu Picchu v Peru a Velká čínská zeď. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2025.
Deset identických mincí je zataveno do speciálního balení. To je perforováno, aby v případě potřeby mohlo být pohodlně rozděleno na deset částí.
Poznámka: Balení je pokryto fólií, která brání poškození při transportu.