Zlatá 1/10oz mince Sedm divů starověkého světa - Maják na ostrově Faru 10ks proof

Zlatá 1/10oz mince Sedm divů starověkého světa - Maják na ostrově Faru 10ks proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červen 2023
Emisní náklad
200 ks
Cena
65 950 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Sedm divů starověkého světa

Poslední emise z cyklu České mincovny, který je věnovaný sedmi divům starověkého světa, připomíná maják na ostrově Faru. Tento speciální produkt ocení především investoři. Celé balení obsahuje jednu trojskou unci zlata, ovšem rozdělenou do podoby deseti identických mincí. V momentě, kdy chcete zpeněžit jenom část své investice, můžete balení rozlámat a prodat po kouscích…

Za prvním divem světa, kterým byly pyramidy, se starověcí cestovatelé museli vypravit do Egypta. V zemi na Nilu však stál také sedmý div světa, jehož historii začal psát sám Alexandr Veliký. Největší vojevůdce všech dob při svých taženích založil mnoho měst. Všechna se jmenovala po něm, ale ta nejznámější Alexandrie vyrostla na egyptském pobřeží Středozemního moře. Mezi pevninou a ostrovem jménem Faros, který vystupoval z moře v její těsné blízkosti, vznikl přirozeně chráněný přístav, který měl potenciál stát se nejdůležitějším městem antiky. Po Alexandrově smrti se Egypta zmocnil jeho generál Ptolemaios I., který tuto vizi začal uskutečňovat. Zakladatel poslední faraonské dynastie nechal vybudovat řadu dechberoucích staveb – například Múseion, první muzeum v dějinách, které bylo centrem vědeckého bádání, a Alexandrijskou knihovnu s nejbohatší sbírkou knih na světě. Za jeho vlády se začal stavět také maják na ostrově Faru, který se stal divem světa. Mnohoposchoďová věž se tyčila do výšky 140 metrů a její signální oheň byl vidět až na vzdálenost 57 kilometrů. Maják sloužil námořníkům, kterým pomáhal najít cestu do přístavu, tisíc let, ale pomalu podléhal zubu času. Poničili ho římští dobyvatelé i četná zemětřesení. Ostrov se spojil s pevninou, ptolemaiovský přístav se změnil v pískoviště a největší maják světa nakonec zmizel beze stopy…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá domnělou podobu majáku na ostrově Faru doplněnou anglickým opisem THE LIGHTHOUSE OF ALEXANDRIA. Averzní strana, která je společná celému cyklu, pak předkládá všech sedm divů světa – egyptské pyramidy, visuté zahrady Semiramidiny, Artemidin chrám v Efesu, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzoleum v Halikarnassu, Rhodský kolos a maják na ostrově Faru. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2023.

Deset identických mincí je zataveno do speciálního balení. To je perforováno, aby v případě potřeby mohlo být pohodlně rozděleno na deset částí.

Poznámka: Balení je pokryto fólií, která brání poškození při transportu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76040-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9
Váha
31,1 g
Průměr
16 mm
Česká mincovna
Loading...