Zlatá 1/10oz mince Sedm divů starověkého světa - Maják na ostrově Faru proof

Zlatá 1/10oz mince Sedm divů starověkého světa - Maják na ostrově Faru proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červen 2023
Emisní náklad
400 ks
Cena
9 950 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Sedm divů starověkého světa

Posledním ze sedmi divů starověkého světa je maják na ostrově Faru. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné desetiny trojské unce.

Jako maják se označuje věž, která slouží k navigaci lodí ve zrádných vodách. Francouzský výraz pro maják je „phare“, Španělé a Italové mu říkají „faro“, Řekové mají „fáros“ a angličtí básníci používali termín „pharos“. Původ všech těchto slov sahá až do starého Egypta, kde ve městě Alexandrii stál největší maják všech dob. Sedmý div světa se tyčil na ostrově jménem Faros – protáhlém kousku země, který ležel v bezprostřední blízkosti pevniny a tvořil s ní přístav. Do tohoto starověkého centra obchodu a vzdělanosti vedly dvě námořní cesty, které byly lemovány skalami a mělčinami. K tomu, aby námořníci bezpečně dorazili do cíle, sloužil právě obdivuhodný maják. Mnohoposchoďová věž se tyčila do výšky 140 metrů a lodě ji mohly vidět až na vzdálenost 57 kilometrů. Nejen kvůli oslnivě bílému zdivu, ale především díky ohni, který byl bez ustání udržován na vrcholu věže. V noci maják vyzařoval sloup světla, ve dne z něj pro změnu stoupal sloup kouře. Palivo bylo do věže dopravováno po spirálovité rampě koňským potahem i kladkostrojem a záři ohně odráželo veliké vypouklé zrcadlo. Stavba byla nejen praktická, ale také symbolická. Představovala moc a bohatství faraonské dynastie Ptolemaiovců, ale po tisíci letech zmizela beze stopy. Podlehla lidskému řádění i přírodním živlům – zemětřesením a písku, který pohltil celý přístav…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá domnělou podobu majáku na ostrově Faru doplněnou anglickým opisem THE LIGHTHOUSE OF ALEXANDRIA. Averzní strana, která je společná celému cyklu, pak předkládá všech sedm divů světa – egyptské pyramidy, visuté zahrady Semiramidiny, Artemidin chrám v Efesu, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzoleum v Halikarnassu, Rhodský kolos a maják na ostrově Faru. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2023.

Každá mince je zatavena do speciálního balení.

Poznámka: Balení je pokryto fólií, která brání poškození při transportu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75941-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Safe pack
Česká mincovna
Loading...