Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Emisní plán 2019
  3. Zlatá 1/25oz investiční mince Český lev 2019 stand číslovaný Měna
Zpět

Zlatá 1/25oz investiční mince Český lev 2019 stand číslovaný Měna

Cena (osvobozeno od DPH)
2 750 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75661-610
Sběratelská série


Český lev 2019

Sběratelská varianta investiční mince je u příležitosti 100. výročí vzniku československé měny uložena do speciálního balení, které je číslováno.

Podobná emise již letos vyšla, ale pro velký zájem vznikla tato reedice.


První ryze investiční mince ražené v České republice se jmenují „Český lev“ – vznikly v České mincovně a vycházejí pod zahraniční licencí. Aby každý investor mohl jednoduše regulovat, kolik finančních prostředků do nich uloží, existuje množství variant – například zlatá mince o hmotnosti 1/25 unce.

Při používání slova unce je třeba výraz dále specifikovat – existuje totiž celá řada obměn této jednotky, z nichž některé se týkají hmotnosti a jiné objemu. V prostředí mezinárodního obchodu s drahými kovy – především zlatem, stříbrem a platinou –, ale také drahokamy je univerzálně platnou jednotkou hmotnosti tzv. trojská unce (zkráceně „oz“). Ta své jméno odvozuje od francouzského obchodního centra Troyes a byla používána již ve středověku. Jedna trojská unce váží přesně 31,1034768 gramů. Běžně se objevují také její násobky či podíly a využívá se k vyjádření ceny kovů – zpravidla v amerických dolarech za trojskou unci.

Vlastenecký reliéf investičních mincí České mincovny je inspirován tradičními symboly České republiky. Reverzní strana předkládá netradičně realisticky zpracovaného dvouocasého lva, který střeží Svatováclavskou korunu a svatováclavskou orlici na štítu. Averzní strana pak nese atributy ostrova Niue – portrét a jméno královny Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) –, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních mincí. Kompozici averzu doplňuje ještě lipová ratolest. Mince má hned dva autory. Navrhl ji přední výtvarník Jaroslav Bejvl, který však ve věku 75 let zemřel a už ji nestihl dokončit. V jeho díle proto pokračuje nadaný medailér Asamat Baltaev, DiS.

Zlatá mince uložená do speciálního balení představuje přírůstek do numismatické sbírky nebo investičního portfolia, ale také originální dárek.

Materiál
Zlato
Váha
1,24 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
13 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká
Autor averzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Číslo
75661-610
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
září 2019
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD