Zlatá 1/4oz investiční mince Český lev 2019 stand

Zlatá 1/4oz investiční mince Český lev 2019 stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2019
Emisní náklad
900 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Orientační výkupní cena produktu je 19 538 Kč. Výkup probíhá dle pravidel výkupu.

Český lev 2019

„Čeští lvi“, řada investičních mincí ražených v České mincovně pod zahraniční licencí, se světu představili roku 2017, a to v několika různých provedeních. V roce 2019 se jejich nabídka dále rozrůstá – jednou z nových variant je mince vyražená z jedné čtvrtiny trojské unce ryzího zlata.

Každý Čech ví, že dominantním heraldickým zvířetem České republiky je dvouocasý lev. Jak se ale tato exotická šelma dostala do znaku země v srdci Evropy? Nápovědu nabízí pověst o Bruncvíkovi, bájném knížeti, který opustil svou milou a vydal se do světa hledat čest a slávu. Když jeho loď ztroskotala u břehů daleké Afriky, pomohl králi zvířat v boji s lítou saní. Vděčný lev ho od té doby následoval, zažili spolu mnohá dobrodružství a získali zázračný meč. Do českých zemí se Bruncvík vrátil po dlouhých sedmi letech a svedl ještě jeden boj – o srdce své vyvolené. Žili spolu šťastně až do smrti a věrného lva zvěčnili na zemské korouhvi. Věrohodnější vysvětlení nabízejí staří kronikáři, ale ti svá vyprávění rádi přibarvovali a najde se v nich řada nesrovnalostí. Jisté je proto jediné – první skutečně doložený český lev byl symbolem dynastie Přemyslovců a objevil se na jezdecké pečeti Vladislava Jindřicha z roku 1203. Na znak celé země lva povznesl až Přemysl Otakar II., král železný a zlatý.

Vedle dvouocasého českého lva předkládá reverzní strana investiční mince ještě další dva symboly české státnosti – Svatováclavskou korunu a plamennou svatováclavskou orlici. Averzní strana nese lipovou ratolest a atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních mincí – tj. portrét a jméno královny Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD). Autorem původního kresebného návrhu ražby se stal výtvarník Jaroslav Bejvl, který nás však ve věku 75 let navždy opustil, a tak se osiřelé mince ujal medailér Asamat Baltaev, DiS.

Zatímco náklad světových investičních mincí čítá miliony kusů ročně, emise čtvrtuncové zlaté mince České mincovny je v roce 2019 limitována na pouhých 1000 kusů – 900 kusů je uloženo čistě do ochranné kapsle a dalších 100 kusů bude součástí speciální sady.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75587-610
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
kapsle
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...