Zlatá čtvrtuncová mince Arnošt Petráček proof

Zlatá čtvrtuncová mince Arnošt Petráček proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
listopad 2016
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Paralympijské hry se konají jednou za čtyři roky, a to vždy po olympijských hrách. Nejinak tomu bylo v roce 2016 v brazilském Riu de Janeiru, odkud fenomenální český plavec Arnošt Petráček přivezl naše jediné zlato. Jako poděkování mu Česká mincovna vyrazila zlaté pamětní mince.

Arnošt přišel na svět 25. 7. 1991 s vrozenou vadou horních i dolních končetin – u dolních končetin jde o luxaci kolenních kloubů a jeho horním končetinám chybí pažní kosti. Své plavecké základy položil v bazénu, odkud ho rodiče za žádnou cenu nemohli dostat. V 15 letech se nominoval do juniorské reprezentace a největší světový sportovní svátek na sebe nenechal dlouho čekat. Po Pekingu a Londýně, kde mu těsně unikly medailové pozice, pro něj bylo Rio už třetí paralympiádou. Opanoval znakařskou padesátku a již teď myslí na obhajobu svého triumfu v roce 2020 v Tokiu.

Akademický sochař Jiří Dostál, který je tradičním autorem ražeb s olympijskou tematikou, věnoval reverz mince vyobrazení plavce s brýlemi v paralympijském bazénu v zápalu sportovního boje. Scénu kopírují nápisy ARNOŠT PETRÁČEK, PLAVÁNÍ, ZLATÁ MEDAILE a RIO DE JANEIRO 2016. Averzní strana patří souostroví Fiji, které České mincovně poskytuje licenci k ražbě mincí s motivy žijících osobností. Nese exotický erb tichomořského státu, rok emise 2016 a nominální hodnotou FIVE DOLLARS (FJD).

Vzdejte spolu s Českou mincovnou hold nezlomnému lidskému odhodlání!

Specifikace

Číslo
75339-611
Emitent
Fidži
Nominální hodnota
5 FJD
Autor averzu
Jan Petr, DiS.
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Zlatá papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...