Zlatá desetiuncová investiční mince Český lev 2019 stand

Zlatá desetiuncová investiční mince Český lev 2019 stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2019
Emisní náklad
45 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Orientační výkupní cena produktu je 610 365 Kč. Výkup probíhá dle pravidel výkupu.

Český lev 2019

Zlaté mince nejsou jen výsadou sběratelů a numismatiků. Chytří investoři vědí, že takové ražby obohatí jejich portfolio, a řada světových bank proto vydává ryze investiční mince k tomu určené. Česká republika takovou minci dosud nemá, a tak přichází „Český lev“ – řada mincí České mincovny vydávaných v zahraniční licenci.

Když se Čechů zeptáte, jaká jsou naše heraldická zvířata, jistě odpovědí, že český lev, moravská orlice a slezská orlice. Málokdo z nich však tuší, že nejstarším českým heraldickým znakem je takzvaná plamenná orlice, řečená též svatováclavská – vpravo hledící černý dravec se zlatými drápy a zobákem (čili zbrojí), který je posázen červenými plamínky a zasazen do stříbrného štítu. Inspirací pro vznešenou podobu orlice se staly pravděpodobně erby římských císařů a objevila se ještě předtím, než se naším symbolem stal pro střední Evropu netypický a exotický lev. Nejprve byla plamenná orlice znakem rodu Přemyslovců – do užívání ji měl získat kníže Břetislav I. – a od konce 12. století se stala znakem Českého knížectví, později království. To se však změnilo rozhodnutím císaře Fridricha I. Barbarossy, jenž coby odměnu za statečnost povýšil Vladislava II. na krále a umožnil „černého orla, který štít českých knížat zdobil dodneška, jednoocasým lvem zaměnit.“

V roce 2019 dostal reliéf desetiuncové mince obměněný kabátek, ale hlavní myšlenka ražby zůstala zachována. Reverzní strana předkládá svatováclavskou orlici na nýtovaném štítu spolu se Svatováclavskou korunou na podušce. Dominantním prvkem je však netradičně realisticky vyvedený dvouocasý český lev, který vleže střeží oba artefakty. Původní výtvarný návrh byl dílem medailéra Jaroslava Bejvla – ten nás však ve věku 75 let navždy opustil, a tak své dílo nestihl dokončit. Otěže po něm proto převzal Asamat Baltaev, DiS. Jedná se o investiční minci České mincovny, která vychází pod zahraniční licencí ostrova Niue, a tak její averzní strana patří následujícím atributům – portrétu a jménu královny Alžběty II., roku emise mince 2019 a nominální hodnotě 500 DOLLARS (NZD). To vše je doplněno ještě lipovými ratolestmi.

Proměňte své finance v 10 trojských uncí ryzího zlata – sofistikovaně a bez DPH. Celkový emisní náklad čítá 60 kusů – 45 kusů je k dispozici samostatně a dalších 15 jako součást sady vysokohmotnostních mincí.
 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75590-610
Emitent
Niue
Nominální hodnota
500 NZD
Autor averzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
311 g
Průměr
65 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...