Zlatá dvouuncová mince Tycho Brahe a Johannes Kepler proof

Zlatá dvouuncová mince Tycho Brahe a Johannes Kepler proof

Stav skladu
Do 10 dnů
Datum emise
září 2023
Emisní náklad
200 ks
Cena
142 539 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Slavné dvojice

Na zlaté minci České mincovny z volného cyklu, který je věnovaný slavným historickým dvojicím, se objevují astronomové Tycho Brahe a Johannes Kepler.

Příchod komety byl odpradávna považován za zlé znamení – podle pověr totiž vlasatice zvěstovala válku a mor. Německého chlapce Johannese Keplera však uchvátila natolik, že studium náboženství vyměnil za matematiku a astronomii. Pozorování hvězdné oblohy musel oželet, neboť byl silně krátkozraký, a pohyb nebeských těles proto studoval především teoreticky – s pomocí dokonalých výpočtů… Dán Tycho Brahe byl jako mladík rovněž ovlivněn zlověstným nebeským úkazem, ale v jeho případě šlo o zatmění slunce. Protože měl ostříží zrak, svou kariéru astronoma postavil na systematických a přesných pozorováních s pomocí vyspělých přístrojů, které sám konstruoval… Osud tomu chtěl, aby se životy obou vědců protnuly. Nejprve si dopisovali a díky podnětné korespondenci si uvědomili, že když spojí své přednosti, mohli by dosáhnout netušeného poznání. Setkali se na samém konci 16. století v Praze, kde Brahe působil jako dvorní astronom Rudolfa II. Jak už to u velkých osobností bývá, jejich vztah byl bouřlivý, ale produktivní. Brahe Keplerovi poskytl jeden z největších souborů astronomických dat v lidských dějinách, jenže o pouhý rok později zemřel. I tento krátký čas však stačil k tomu, aby Kepler pochopil, vypočítal a popsal fyzikální zákonitosti vesmíru. Tři „Keplerovy zákony“, které popisují pohyb planet okolo Slunce, jsou dodnes platné – bez jejich znalosti se nelze vydat ke hvězdám…

Medailérka Ludmila Kracíková, DiS., věnovala reverzní stranu mince bustám obou astronomů doplněným jmény TYCHO BRAHE a JOHANNES KEPLER. Averzní strana pak předkládá historické astronomické pomůcky v čele s armilární sférou, jež sloužila k měření a předpovídání polohy nebeských těles. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzu ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 100 DOLLARS (NZD) a rok emise 2023. Kompozici uzavírá segment hvězdné oblohy.

Dvě legendární osobnosti, dvě unce zlata a pouhých 200 kusů mincí!

Specifikace

Číslo
76307-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
100 NZD
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
62,2 g
Průměr
40 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...