Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO INVESTORY
  3. Investiční zlato
  4. Zlatá investiční mince 40dukát svaté Anežky stand
Zpět

Zlatá investiční mince 40dukát svaté Anežky stand

Cena (osvobozeno od DPH)
155 435 Kč
6 027 €
Stav skladu
Do 21 dnů
Číslo
75123-610

Orientační výkupní cena
147 663 Kč

Investiční mince ve váze 40dukátu

Jméno Anežka pochází z řečtiny a znamená neposkvrněná, čistá. Nejznámější nositelkou tohoto jména je bezesporu svatá Anežka Česká, která tyto ctnostné přívlastky beze zbytku naplňuje. Coby vzor křesťanské víry a hrdinné lásky byla 12. listopadu 1989 ve vatikánské bazilice sv. Petra kanonizována. Nyní jí náleží další význačná pocta – zlatá investiční mince, kterou jí i jejím obdivovatelům věnuje Česká mincovna.

Česká princezna Anežka Přemyslovna se narodila mezi roky 1205 a 1211 jako dcera panovníka Přemysla Otakara I. a královny Konstancie Uherské. Od tří let byla dána na výchovu do cisterciáckého kláštera v Třebnici a posléze také do Doksan k premonstrátkám, díky čemuž dosáhla velmi kvalitního vzdělání. Dětské veselí ji míjelo a raději trávila svůj čas v modlitbách.

Roku 1232 založila se svým bratrem Václavem I. v Praze na Starém Městě špitál a mužský špitální a rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou, který byl papežem stvrzen jako jediný český řeholní řád. Jeho kláštery se postupně rozšířily na mnoho míst země. Roku 1234 Anežka spolu s bratrem zřídila na severovýchodním okraji tehdejšího města, nyní známém jako „Na Františku“, další klášter, tentokrát podvojný pro ženy i muže řehole sv. Františka, kde se stala první představenou.

Anežka Česká byla žena plná pokory a lásky, pomáhala chudým a nemocným. Sloužila za vzor ctnosti a bohabojnosti již během svého života. Legendy o jejím milosrdenství a dobročinnosti, které ani po více než 800 letech nepozbyly své naléhavosti, se tradují až do dnešních dnů.

Její zářnou osobnost připomíná investiční Smart mince 250 NZD o hmotnosti 40dukátu z ryzího zlata. Autor Jaroslav Bejvl předkládá na reverzu nádherný portrét žehnající svaté Anežky České s korunou a dvěma liliemi. Averz pak nese atributy emitenta spolu se stavebními prvky z Anežského kláštera a křížem s hvězdou – symboly rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Tato mince spojuje atraktivní investiční příležitost se skutečným uměleckým dílem, jež do vašich sbírek vnese nesmrtelný odkaz pokory a víry.

Materiál
Zlato
Váha
139,5 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
50 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká
Autor averzu
Jaroslav Bejvl
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl
Číslo
75123-610
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
duben 2015
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
250 NZD