Narození dítěte 2017

Zlatá investiční mince 100dukát svaté Ludmily stand

Cena (osvobozeno od DPH) 443 614 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Do 21 dnů
Číslo 75122-610

Orientační výkupní cena: 421 433 Kč více

Přidat do oblíbených
  • Emise s investičním potenciálem, která by neměla minout vaše sbírky!
  • Nákupem tohoto produktu získáváte dopravu ZDARMA.

Patronka Čech, babiček, matek, křesťanských vychovatelů a vinařů – všechna tato přízviska náleží svaté Ludmile, která je známá též jako matka České země. Byla vůbec první slovanskou světicí, již uctívají všichni pravoslavní Slované, z římských katolíků se k ní pak hlásí pouze naše země. Česká mincovna této výjimečné zbožné ženě věnuje novou emisi zlaté investiční mince o hmotnosti 100 dukátů.

Ludmila se narodila kolem roku 860 jako dcera vladyky Slavibora. V útlém mládí se provdala za Přemyslovce Bořivoje I. Oba přijali od svatého Metoděje kolem roku 883 na Velké Moravě křest. Pro Ludmilu to znamenalo nesmírně hluboký životní zlom. Svému muži porodila sedm dětí a po jeho smrti pobývala na hradě Tetín. Knížecí stolec postupně obsadili její synové Spytihněv a poté Vratislav, jenž roku 921 předčasně zahynul – vlády se jménem jeho nedospělého syna Václava ujala Ludmilina snacha Drahomíra. Ludmile byla svěřena péče o vnuka, kterého vychovávala v lásce k slovanské bohoslužbě, což nebylo jeho matce příliš po chuti Stejně jako představa, že se s ní bude muset dělit o svou moc v zemi. Najala si tedy na Ludmilu vrahy a nechala ji ještě téhož roku na Tetíně uškrtit.

Ludmilino tělo bylo narychlo pohřbeno do země u tetínské hradební zdi. Odtud nechal Václav roku 924 babiččiny ostatky převézt do Prahy, kde ji dal v kostele sv. Jiří s velkou pietou pohřbít a položil tak základy Ludmilina kultu. Její svátost byla uznána mezi lety 1143–1144.

Nádherná investiční Smart mince 250 NZD o hmotnosti 100dukátu z ryzího zlata představuje velkou investiční příležitost ve spojení s duchovním poselstvím, které přežívá v srdcích souvěrců již více než tisíc let. Návrh mince pro Českou mincovnu zpracoval Jaroslav Bejvl, výtvarník s vytříbeným citem pro portréty a kompozici. Reverz věnoval portrétu světice. Averz mince nese vedle atributů emitenta plastiku hradu Tetína a Ludmilina hrobu spolu s šálou, která symbolizuje Ludmilinu smrt. Emise je omezena pouhými 50 kusy mincí, nečekejte tedy a investujte moudře v nebývale půvabném uměleckém zpracování.

Materiál: Zlato
Váha: 348,5 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 65 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Hladká
Autor averzu: Jaroslav Bejvl
Autor reverzu: Jaroslav Bejvl
Číslo: 75122-610
Emisní náklad: 50 ks
Datum emise: Duben 2015
Balení: Dřevěná etue tmavé dřevo
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Niue
Nominální hodnota 500 NZD
Nákupní košík 0 Kč