Zlatá investiční mince Slovenský dvojramenný kříž SK stand

Zlatá investiční mince Slovenský dvojramenný kříž SK stand

Stav skladu
Do 21 dnů
Datum emise
listopad 2021
Emisní náklad
99 ks
Cena
322 245 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Dvojramenný kříž je největším symbolem Slovenska. Hold mu proto vzdává velká zlatá mince České mincovny určená pro slovenské sběratele a investory, jejíž hmotnost je odvozena od historických čtyřicetidukátů.

Dvojramenný kříž, který je známý také jako patriarší, je prastarým náboženským symbolem. Vychází z tradičního latinského kříže, který zná každý křesťan, ale v horní části má jedno kratší břevno navíc. To symbolizuje tabulku, kterou nechal Pilát Pontský připevnit nad hlavu ukřižovaného Ježíše Krista, aby připomínala jeho jméno a vinu. Jak se ale tento specifický kříž stal symbolem Slovenska? V raném středověku byl dvojramenný kříž úředním symbolem císaře Byzantské říše, odkud do střední Evropy přišli věrozvěstové Cyril a Metoděj, aby šířili křesťanství. Křesťanský symbol se ve slovanských zemích ujal natolik, že si ho za státní znak vybralo nejprve Nitransko a později se stejně rozhodla Velká Morava. Patriarší kříž zůstal v úctě i po zániku Velkomoravské říše, kdy ho coby znak svrchovanosti a moci začali používat Maďaři, kteří slovanský stát rozvrátili. Symbol uherských králů se pak vrátil do rukou Slovanů až v revolučním roce 1848, kdy ho Ľudovít Štúr prohlásil znakem všech Slováků…

Reverzní straně mince, která je dílem Lenky Nebeské, DiS., vévodí dvojramenný kříž, který vyrůstá z trojice horských vrcholů. Ty podle legendy ze 17. století symbolizují tří uherská pohoří jménem Tatra, Mátra a Fatra. „Motiv v pozadí doplňuje pás s dekorem inspirovaným vzory slovenského lidového ornamentu,“ dodává medailérka. Květinové ornamenty najdete také na averzní straně. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averz nese ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 250 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2021.

Emisní náklad mince čítá pouhých 99 kusů.

Specifikace

Číslo
76003-610
Emitent
Niue
Nominální hodnota
250 NZD
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
139,5 g
Průměr
50 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...