Vánoční dárky pro ženy, muže i děti
Dárky pod stromeček pro všechny
Vánoce v Mincovně 2017
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá mince 5000 Kč 2012 Negrelliho viadukt v Praze proof
Zpět

Zlatá mince 5000 Kč 2012 Negrelliho viadukt v Praze proof

Cena (osvobozeno od DPH)
18 950 Kč
742 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21208-611

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Mosty jako symbol spojení.

Počínaje rokem 2011 začala Česká národní banka emitovat zlaté pamětní mince s nominální hodnotou 5000 Kč v novém cyklu, jehož tématem jsou mosty České republiky. Čtvrtá mince ze série je věnována Negrelliho mostu v Praze.
Návrh mince byl vybrán v celostátní anonymní soutěži. Autorem vítězného návrhu se stal akademický sochař Zbyněk Fojtů za umělecky výstižné a čisté zpracování tématu s důrazem na monumentalitu mostu a dokonale propojenou kompozici obou stran.
Všechny mince cyklu „Mosty České republiky“ jsou vyrobeny ze zlata o ryzosti 999,9, váží 15,55 g a jejich průměr činí 28 mm. Mince se vydávají ve dvojím provedení ražby – ve standardní kvalitě, kde je celá plocha mince stejně leštěna, a ve špičkové kvalitě s leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem.
Negrelliho most svou délkou 1111 m patřil mezi největší železniční stavby v Evropě. Při dokončení měl 87 kamenných oblouků, z toho 8 žulových nad řekou, zbývající pískovcové. Původní šířka mostovky je 7,6 metru, s kamenným zábradlím pak 9 metrů.
Most spojuje Masarykovo nádraží s nádražím Praha – Bubny přes ostrov Štvanici. Je historicky prvním železničním mostem v Praze a po Karlově mostě druhým nejstarším kamenným pražským mostem přes Vltavu. Viadukt byl projektován jako součást železniční tratě Olomouc – Praha – Drážďany. Pro bezpečnost železniční přepravy bylo odstraněno také původní kamenné zábradlí (jeho část je ještě zachována u Štvanice) a nahrazeno kovovým.
I přes tyto úpravy patří most mezi unikátní a dokonalé železniční stavby. Přestál bez úhony i největší povodeň poslední doby v roce 2002.
Na lícní straně mince je vymodelován průhled jedním z oblouků a do jeho stropu jsou zakomponována heraldická zvířata ze státního znaku České republiky. U paty oblouku je umístěn text MOSTY - ČESKÁ REPUBLIKA, nominální hodnota mince 5000 Kč a značka mincovny.
Na rubové straně tvoří dominantu perspektivní pohled na obloukovou část viaduktu; v pozadí je opět průhled obloukem a nad ním v opisu nápis NEGRELLIHO VIADUKT V PRAZE. Pod mostem pak vidíme letopočet ražby 2012 a značku autora.
Mince je doplněna katalogovou kartou červené barvy se specifikací a jejím plastickým vyobrazením.
Materiál
Zlato
Váha
15,55 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslo
21208-611
Emisní náklad
12200 ks
Datum emise
listopad 2012
Balení
Červená plastová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5 000 Kč