1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá mince 5000 Kč 2018 Rabí stand
Zpět

Zlatá mince 5000 Kč 2018 Rabí stand

Cena (osvobozeno od DPH)
15 980 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21804-650


Orientační výkupní cena Na dotaz

Cyklus pamětních mincí České národní banky, které vycházejí mezi lety 2016 a 2020, je věnován nejznámějším a nejvýznamnějším českým hradům. Šestá zlatá mince s nominální hodnotou 5000 Kč vyražená v kvalitě standard připomíná rozsáhlou zříceninu hradu Rabí.

Rabí vzniklo jako malý románský hrad pravděpodobně již na začátku 13. století a postupně bylo několikrát přestavěno do podoby gotické pevnosti s působivým opevněním. To bylo vskutku zapotřebí – hrad se totiž tyčil na vápencovém hřebeni v horním Pootaví, kde střežil bohatá rýžoviště podél zlatonosné řeky. Bojování si Rabí užilo do sytosti. Například za husitských válek bylo obléháno kališnickými vojsky, a to hned dvakrát. Zatímco při prvním obléhání se hradní posádka vzdala bez boje, podruhé se postavila na odpor, a přestože hrad nakonec padl, Jan Žižka za vítězství zaplatil svým zbývajícím okem…

Výtvarná podoba ražby je dílem medailéra Asamata Baltaeva, DiS. Bankovní radu České národní banky oslovilo jeho monumentální pojetí zříceniny. Reverzní straně vévodí detailní pohled na pozůstatky hradních budov. Averzní stranu pak autor věnoval leteckému pohledu na komplex, přičemž do dělových bašt opevnění umístil heraldická zvířata České republiky.

Výhradním výrobcem mincí České národní banky je jablonecká Česká mincovna. Zlaté mince si můžete ukládat do speciální sběratelské etue, kterou rovněž najdete v naší nabídce.
 

Materiál
Zlato
Váha
15,55 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
21804-650
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
září 2018
Balení
Červená plastová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5 000 Kč