Zlatá mince 5000 Kč 2019 Veveří stand

Zlatá mince 5000 Kč 2019 Veveří stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2019

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Veveří představuje jeden z nejstarších a nejrozsáhlejších hradních areálů – nejen na Moravě, ale v celé České republice. Právem mu proto náleží další zlatá mince České národní banky s nominální hodnotou 5000 Kč vyražená v kvalitě standard.

První písemná zmínka o Veveří pochází z roku 1213. Začínalo jako malý lovecký hrádek a dvorec moravských markrabat, ale postupně se stalo skutečným kamenným hradem, jehož prostřednictvím král dohlížel na osidlování povodí řeky Svratky. Veveří sloužilo také jako vězení pro odpůrce Přemysla Otakara II. Klíčovou roli v dějinách hradu pak sehrála dynastie Lucemburků. Moravský markrabě Karel, budoucí český král a římský císař Karel IV., hrad využíval pouze výjimečně, ale jeho mladší bratr markrabě Jan Jindřich z něj učinil významné zemské sídlo, které v následujících staletích přilákalo dobyvačná vojska husitů, Švédů i Prusů…

První cenu ve výtvarné soutěži České národní banky získal návrh medailéra Asamata Baltaeva, DiS. Odborná komise ocenila „originální a nezvyklé ztvárnění hradního jádra z podhledu“ na rubové straně a „zajímavý návrh lícní strany, které dominuje průhled na hradní nádvoří přes dveřní portál, ve kterém jsou důmyslně zakomponována heraldická zvířata“.

Všechny české mince se vyrábějí v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

Specifikace

Číslo
21904-650
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5 000 Kč
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,55 g
Průměr
28 mm
Balení
Červená plastová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...