Zlatá mince Alchymisté - John Dee proof

Zlatá mince Alchymisté - John Dee proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2019
Emisní náklad
300 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Alchymisté

Dějiny alchymie, tajuplné činnosti kombinující vědu s uměním, jsou neodmyslitelně spjaty se snahou vyrobit žlutý kov. Je proto logické, že pamětní mince, které připomínají nejvýznamnější alchymisty působící na našem území v časech renesance, jsou vyrobeny z ryzího zlata. Jako první se ve čtyřdílné minisérii České mincovny představuje John Dee.

Hlavním cílem alchymistického díla byla přeměna neušlechtilého v ušlechtilé. Mezi alchymisty bychom nalezli předchůdce dnešních chemiků, jejichž primárním zájmem bylo poznat zákony hmoty. Po jejich boku však – se stejným zápalem, ale zcela přízemní motivací – prováděli své experimenty alchymisté, kteří chtěli získat bohatství a moc. Cílem jejich snažení se stala přeměna olova ve zlato. Dobrým příkladem dobového vědce, pro kterého bylo poznání cennější než bohatství, byl John Dee – významný intelektuál alžbětinské Anglie, filozof, matematik a alchymista. „Na pražském dvoře Rudolfa II. prožil krátké, ale důležité období svého života. Přijel sem v doprovodu Edwarda Kelleyho. Nějakou dobu strávil také na jihočeském panství Viléma z Rožmberka. Na obou místech budil obdiv svými vědomostmi i experimenty. Spekuluje se o tom, že jeho tajným posláním byla výzvědná činnost ve prospěch anglické královny Alžběty. Po návratu domů již nedokázal získat zpět své původní postavení a zemřel v zapomnění,“ vypráví akademický sochař Michal Vitanovský, který je autorem mince.

„Přestože podobu všech čtyř renesančních alchymistů, které cyklus představuje, známe z jejich dobových vyobrazení, na mincích nenajdete portréty v pravém slova smyslu. Obličeje, v pozici en face, totiž dělí svislá linie. Z historických podobizen, kterým nechybí některé charakteristické detaily, například pokrývky hlavy, jsem použil jen polovinu. Druhou polovinu každé mince tvoří hladká plocha posázená některými z mnoha symbolů používaných v astronomii, astrologii a samozřejmě také alchymii. Tyto značky mívaly více významů i grafických modifikací – i když je dnes již nedokážeme spolehlivě číst, v minulosti tvořily jazyk, jemuž alchymisté dobře rozuměli,“ vysvětluje Michal Vitanovský. Averzní strana mince pak nese jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2019 – tj. atributy ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí –, ale také řadu alchymistických značek, kterým vévodí slunce.

Nedílnou součástí mince je atraktivní balení vyvedené ve stylu alchymistického zápisníku. Vedle průvodního textu autora mince obsahuje ještě originální kresbu, která zachycuje Johna Dee.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75559-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...