Zlatá mince Alchymisté - Michal Sendivoj ze Skorska proof

Zlatá mince Alchymisté - Michal Sendivoj ze Skorska proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
srpen 2019
Emisní náklad
300 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Alchymisté

Pražský dvůr císaře Rudolfa II. lákal učence ze všech koutů Evropy. Třetí zlatá mince České mincovny z cyklu Alchymisté představuje Michala Sendivoje ze Skorska.

Renesanční alchymisté měli řadu cílů – stvořit umělý život, namíchat elixír mládí a přeměnit olovo ve zlato. Je možné, že některý z nich uspěl? Michal Sendivoj ze Skorska byl polský učenec pocházející z drobné šlechty. Během studií na západoevropských univerzitách navázal kontakty s alchymisty a sám také laboroval. Stal se žákem skotského alchymisty Setona a traduje se, že po smrti svého učitele zdědil nejen jeho písemnou pozůstalost, ale také transmutační prášek na výrobu zlata. Sendivoj pak dosáhl úspěchu na pražském císařském dvoře, kde roku 1604 údajně provedl úspěšnou transmutaci. Rudolf II. ho pak měl pověřit výzkumnou výpravou na východ, kde měl získat další starodávná hermetická tajemství. Sendivoj zůstal věrný Habsburkům i po událostech roku 1618, kdy došlo k povstání českých stavů proti habsburské vládě. Za odměnu dostal statek na Opavsku, kde v sedmdesáti letech zemřel. Jeho odkaz však nezanikl – Sendivojovy alchymistické práce později podrobně studoval například sám Isaac Newton.

„Přestože podobu všech čtyř renesančních alchymistů, které cyklus představuje, známe z jejich dobových vyobrazení, na mincích nenajdete portréty v pravém slova smyslu. Obličeje, v pozici en face, totiž dělí svislá linie. Z historických podobizen, kterým nechybí některé charakteristické detaily, například pokrývky hlavy, jsem použil jen polovinu. Druhou polovinu každé mince tvoří hladká plocha posázená některými z mnoha symbolů používaných v astronomii, astrologii a samozřejmě také alchymii. Tyto značky mívaly více významů i grafických modifikací – i když je dnes již nedokážeme spolehlivě číst, v minulosti tvořily jazyk, jemuž alchymisté dobře rozuměli,“ vysvětluje akademický sochař Michal Vitanovský. Averzní strana mince nese profil a jméno panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2019 – tj. nezbytné náležitosti ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí –, ale také řadu alchymistických značek, kterým vévodí slunce.

Mince je uložena do atraktivního balení vyvedeného ve stylu alchymistického zápisníku. Obsahuje průvodní text autora mince a také originální kresbu, která zachycuje Michala Sendivoje ze Skorska.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75561-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...