Zlatá mince Bájní tvorové - Drak proof

Zlatá mince Bájní tvorové - Drak proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2020
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Bájní tvorové

Nová sběratelská série České mincovny představuje tucet Bájných tvorů známých z legend i pohádek. Jako první se na zlatých mincích objevuje drak.

Majestátní draci, kteří létají a chrlí oheň, jsou proslulí svou mocí. Někteří ji využívají, aby konali dobro a přinášeli štěstí, jiní k ničení a hromadění bohatství… Zlí draci, kteří symbolizují chaos a moc pekla, jsou typičtí pro Evropu. V evropské mytologii proto zabití draka představuje heroický čin a symbolizuje vítězství světla nad temnotou. S krvelačnými bestiemi, které ničily vše v okolí a požíraly zvířata i lidi – nejčastěji krásné panny –, bojovali drakobijci, jakým byl například svatý Jiří… Asijská tradice vnímá draky zcela opačně – podle ní se jedná o ušlechtilé tvory, jejichž ctnosti jsou hodné císařů. Jsou symboly řádu, štěstí a zrození. Rádi pomáhají lidem – přinášejí déšť a jejich dech má léčivé vlastnosti…

Medailér Asamat Baltev, DiS., si pro vyobrazení na minci vybral evropskou variantu draka. Na reverzní stranu umístil hrozivě vyhlížejícího ještěra s křídly, který chrlí oheň, a doprovodil ho anglickým opisem DRAGON (drak). Není bez zajímavosti, že mince nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020.

V nabídce České mincovny najdete také výpravnou sběratelskou knihu, kam si můžete uložit všech dvanáct zlatých mincí z cyklu Bájní tvorové.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75682-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...