Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Emisní plán 2020
  3. Zlatá mince Brno - Katedrála sv. Petra a Pavla
Zpět

Zlatá mince Brno - Katedrála sv. Petra a Pavla

Cena (osvobozeno od DPH)
1 480 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75801-611
Sběratelská série


Dobové pohlednice

V cyklu pamětních mincí vyražených z jedné poloviny gramu ryzího zlata, které jsou zasazeny do replik historických pohlednic, se podruhé objevuje Brno.

Město Brno bylo bohaté na pohlednicovou tvorbu již od počátků tohoto fenoménu, který se objevil na konci 19. století. Mimořádně krásná vícezáběrová pohlednice, která posloužila jako předloha balení mince, patří k nejstarším litografiím, které byly velmi ceněny i v době svého vzniku. Pohlednice byla vydána v mnichovském nakladatelství Ottmar Zieher v roce 1898 a nebyla nikdy odeslána – pravděpodobně pro svou sbírkovou hodnotu. Zajímavá je mimo jiné zdobným razítkem nakladatele umístěným v levém dolním rohu a nápisem, který je v češtině, přestože v době, ze které „Pozdrav z Brna“ pochází, ve městě dominovala německá většina.

Jednotlivá okénka pohlednice nabízejí rozličné pohledy na moravskou metropoli, ale mince samotná je věnovaná Petrovu – čili kamennému ostrohu, na kterém stojí katedrála svatého Petra a Pavla. „Zvolil jsem pohled na katedrálu od jihu, abych podtrhnul křesťanský význam orientace kněžiště na východ,“ vysvětluje autor mince MgA. Jan Hásek. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2020.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.

Materiál
Zlato
Váha
0,5 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
11 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Jan Hásek
Autor reverzu
MgA. Jan Hásek
Číslo
75801-611
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
květen 2020
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD