Zlatá mince Doba Jiřího z Poděbrad - Manžel a otec proof

Zlatá mince Doba Jiřího z Poděbrad - Manžel a otec proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2018
Emisní náklad
400 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Doba Jiřího z Poděbrad

Jiří z Poděbrad byl dvakrát ženatý a zplodil celkem deset dětí. Obratnou sňatkovou politikou navázal silné vztahy s mnoha mocnými šlechtickými rody, a pokračoval tak ve snaze zajistit Českému království místo na slunci. Závěrečná zlatá mince České mincovny z minisérie Doba Jiřího z Poděbrad proto náleží králi v úloze manžela a otce.

Dvojí rodinnou roli Jiřího z Poděbrad je na minci obtížné vyjadřovat současně. Zahrnuje totiž dvě generace a celkem třináct lidí. S první manželkou, Kunhutou ze Šternberka, která zemřela ještě předtím, než se její manžel stal králem, měl Jiří sedm dětí. Jejich dcera Kateřina se stala uherskou královnou a první manželkou Matyáše Korvína, budoucího úhlavního nepřítele Jiřího z Poděbrad. Kateřinin bratr Jindřich Starší pro změnu založil vlastní dynastii Minsterberských. S druhou manželkou, Johanou z Rožmitálu, která byla po boku svého chotě korunována českou královnou, měl Jiřík další tři potomky. Vztah královského páru – přestože byli odlišného vyznání – byl plný lásky a vzájemné úcty a Johana budovala odkaz svého manžela ještě dlouho po jeho smrti. Jejich syn Hynek vstoupil do historie jako uznávaný spisovatel, který do středověké české literatury vnesl svěží vítr renesance.

Reverzu mince, kterou již tradičně připravil expert na historická témata ak. soch. Michal Vitanovský, vévodí trojice postav doplněná třemi erby. Prostřední postava patří králi Jiřímu a erb náleží jeho rodu pánů z Kunštátu a Poděbrad. Další dvě postavy patří Jiříkovým manželkám. „Vzhledem k chybějícím dobovým zobrazením jde na tomto návrhu v obou případech o fiktivní portréty. Obě ženy doprovází rodové erby, křestní jména a dále je rozlišuje koruna na hlavě královny Johany. Návrh rezignuje na uvádění jmen četných dětí. Zastupují je symbolické květy lilií v rukou matek – sedm jich drží Kunhuta, tři Johana,“ vysvětluje Michal Vitanovský. Kompozici reverzní strany uzavírá opis JIŘÍ Z PODĚBRAD – MANŽEL A OTEC. Protože pamětní mince České mincovny vycházejí v licenci ostrova Niue, jejich averzní strana nese nezbytné atributy tohoto zahraničního emitenta – portrét a jméno královny Alžběty II., letopočet emise 2018 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD). Tyto náležitosti doplňuje čtveřice dekorativních gotických kružeb.

Kompletní sbírku čtyř mincí, která Jiřího z Poděbrad představila v úlohách krále dvojího lidu, diplomata míru, hospodáře království a manžela a otce, si můžete uložit do luxusní sběratelské etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75399-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999.9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Zlatá papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...