Zlatá mince Dobové pohlednice Banská Štiavnica - Morový sloup SK proof

Zlatá mince Dobové pohlednice Banská Štiavnica - Morový sloup SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2021
Emisní náklad
800 ks
Cena
1 850 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Dobové pohlednice

Čtvrtá zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice se slovenským motivem připomíná Banskou Štiavnici a její morový sloup.

Roku 1710 zachvátil hornická města na středním Slovensku mor, který se nevyhnul ani Banské Štiavnici. Přístupové cesty byly uzavřené, trhy zakázané, nežádoucí osoby vyhoštěné a každý občan byl povinen platit morovou daň. Nemocnice a chudobinec praskaly ve švech, a proto musely být vybudovány dva dočasné lazarety. Město se však s nákazou vypořádalo – již za rok bylo po epidemii a jako poděkování Bohu byl ve středu náměstí sv. Trojice vztyčen jednoduchý morový sloup, který byl v letech 1759–1764 honosně přestavěn podle barokního návrhu Dionýza Stanettiho. Vedle sochy Panny Marie obklopené andílky od té doby na Banskou Štiavnici dohlíží moroví světci a patroni horníků – sv. Šebestián, sv. František Xaverský, sv. Barbora, sv. Roch, sv. Kateřina a sv. Josef.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Bc. Zuzany Hubené, DiS., předkládá morový sloup v celé jeho kráse. Kompozici dotváří opis BANSKÁ ŠTIAVNICA. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2021.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75999-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Bc. Zuzana Hubená, DiS.
Autor reverzu
Bc. Zuzana Hubená, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...