Zlatá mince Dobové pohlednice Bratislava - Bratislavský hrad SK proof

Zlatá mince Dobové pohlednice Bratislava - Bratislavský hrad SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2020
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 850 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Dobové pohlednice

Řada pamětních mincí vyražených z jedné poloviny gramu ryzího zlata, které jsou zasazeny do replik dobových pohlednic, patří k oblíbeným stálicím České mincovny. Protože Českou mincovnu nově najdete také na Slovensku, připravili jsme i několik slovenských témat. Jedním z prvních je Bratislavský hrad.

Slovenské hlavní město mělo v minulosti řadu názvů v různých jazykových mutacích – například v maďarštině se jmenovalo Pozsony. Město na Dunaji bylo korunovačním městem uherských králů a v současnosti je nejmladším hlavním městem Evropy. Historicky významnou a turisticky zajímavou metropoli nemohl minout nový fenomén pohlednicové tvorby, který se objevil na konci 19. století. Jako předloha balení mince posloužila sběratelsky vyhledávaná a cenná litografie, kterou v roce 1900 vydal mnichovský nakladatel Carl Otto Hayd a která byla roku 1904 odeslána s čitelnou frankaturou do Vídně. Zdobná okénková pohlednice předkládá maďarský nápis ÜDVÖZLET POZSONYBÓL (pozdrav z Bratislavy) a zachycuje významné stavby a památky města – například budovu bratislavského městského divadla, jezdecký pomník Marie Terezie a také panorama Bratislavského hradu, který si habsburská císařovna velmi oblíbila.

Pohled na Bratislavský hrad od Dunaje předkládá i reverzní strana zlaté mince, která je dílem mladé medailérky Veroniky Adamcové. Kompozici reverzu dotváří slovensko-anglický opis BRATISLAVSKÝ HRAD – BRATISLAVA CASTLE. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2020.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75804-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor reverzu
Veronika Adamcová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...