Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Emisní plán 2019
  3. Zlatá mince Karlovy Vary - Tržní kolonáda proof
Zpět

Zlatá mince Karlovy Vary - Tržní kolonáda proof

Cena (osvobozeno od DPH)
1 480 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75554-611
Sběratelská série


Dobové pohlednice

Řada měst, která se představují ve volném cyklu zlatých minimincí České mincovny zasazených do replik dobových pohlednic, se rozrůstá o Karlovy Vary.

Světoznámé lázeňské město Karlovy Vary oplývá četnými pamětihodnostmi i bohatou pohlednicovou tvorbou. Litografická pohlednice s německým nápisem „GRUSS AUS KARLSBAD“ (pozdrav z Karlových Varů), která posloužila jako předloha balení mince, zachycuje budovu Vřídelní kolonády na břehu řeky Teplé a ústřední vřídlo s postavami, které je zakomponováno do secesního rámečku. Pohlednici vydal v roce 1898 Ludwig Roth v berlínské části Charlottenburg, 9. srpna téhož roku byla odeslána a následujícího dne doručena do Budapešti. Pohlednice byly na konci 19. století novou a oblíbenou formou sdělení – lázeňský cestovní ruch k jejich vydávání a používání přímo vybízel.

Medailérka Ludmila Kodytková, DiS., umístila na reverzní stranu mince průčelí Tržní kolonády. Ta si na rozdíl od Vřídelní kolonády, kterou nahradila moderní železobetonová funkcionalistická stavba, uchovala svůj původní vzhled – bohatě vyřezávaný ve švýcarském stylu. Averzní strana pak náleží portrétu a jménu panovnice Alžběty II., ročníku vydání 2019 a nominální hodnotě 5 DOLLARS (NZD) – čili atributům ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Originální emise je jako stvořená pro numismatiky, filokartisty, turisty i lázeňské hosty.

Materiál
Zlato
Váha
0,5 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
11 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Ludmila Kodytková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kodytková, DiS.
Číslo
75554-611
Emisní náklad
2000 ks
Datum emise
červen 2019
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD