Zlatá mince Obrněná technika - M4 Sherman proof

Zlatá mince Obrněná technika - M4 Sherman proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
září 2022
Emisní náklad
250 ks
Cena
7 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Obrněná technika 2022

Na třetí zlaté minci České mincovny z cyklu Obrněná technika se objevuje americký tank M4 Sherman, který sloužil za druhé světové války.

Takzvané střední tanky byly univerzální válečné stroje schopné širokého spektra bojových operací. Americký střední tank M4 Sherman byl poprvé nasazen v roce 1942 v Egyptě ve druhé bitvě u El Alameinu a stal se hlavním typem používaným armádami Spojenců. Byl nejen nejdůležitějším tankem americké armády, ale také nejlepším a nejrozšířenějším typem v britských službách. V rámci Zákona o půjčce a pronájmu byl nasazen i v bojích na východní frontě. Jeho výroba byla jednoduchá, a stal se proto nejpočetnějším obrněncem druhé světové války hned po sovětském tanku T-34. Představoval vynikající bojovou platformu, na jejímž základu vznikala řada účelových verzí – ženijní tanky, raketomety či nosiče odminovacích souprav. Spolehlivé Shermany mohly směle konkurovat starším německým tankům Panzer IV, ale jejich šance na vítězství při střetu s modernějšími stroji Tiger či Panther byly malé. Nedostatky v pancéřování a palebné síle proto byly kompenzovány vysokými počty nasazených vozidel, skvělou logistikou i leteckou podporou.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, předkládá dvě vyobrazení amerického tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis M4 Sherman a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Součástí mince je výpravné balení v podobě katalogové karty plné dobových fotografií, zajímavostí a takticko-technických dat. Jednotlivé karty si můžete ukládat do sběratelského šanonu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76119-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999.9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Papírová karta
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...