Zlatá mince Patroni - Svatý Hubert SK proof

Zlatá mince Patroni - Svatý Hubert SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2021
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 750 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Patroni

Zlatá minimince České mincovny ze slovenské odnože cyklu Patroni je věnována svatému Hubertovi.

Francký šlechtic Hubert měl dobré srdce a ušlechtilou povahu, ale poté, co jeho žena zemřela při porodu syna, hledal útěchu v hýřivé zábavě a ve své oblíbené kratochvíli, kterou byl lov. Přestal dbát na své poddané, jejichž pole drtila kopyta loveckých družin. Štvanice se účastnil dokonce i na Velký pátek, kdy byl lov zakázán. Tehdy spatřil majestátního jelena, kterého pronásledoval do hlubokého temného lesa. Kořist se mu ztratila a Hubert zjistil, že je dočista sám. Unavený sesedl z koně, aby si odpočinul, a najednou se jelen vrátil. Mezi parohy mu zářil křesťanský kříž a promluvil lidskou řečí: „Proč stále jen hledáš a lovíš zvěř? Je načase, abys začal hledat Boha!“ Pod vlivem tohoto zážitku se Hubert rozhodl, že svůj život věnuje víře, a stal se světcem. Od té doby je svatý Hubert symbolem lovecké cti, pokory a poctivosti pro všechny myslivce. Je také patronem řezníků a kožešníků. Lidé ho vzývají jako ochránce před psím kousnutím a hadím uštknutím či před strachem z vody.

Medailér David Kružliak umístil na reverzní stranu mince portrét svatého Huberta s mysliveckým kloboukem a toulcem plným šípů. V reliéfu nemohou chybět jelení parohy, mezi kterými září křesťanský kříž. Slovensko-anglický opis uvádí SVÄTÝ – SAINT – HUBERT. Averzní strana pak předkládá profil a jméno panovnice Alžběty II., rok emise 2021 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Zlatá mince o hmotnosti jedné poloviny gramu je zasazena do speciálního slovensko-anglického balení. Poslouží jako dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky a stane se talismanem pro štěstí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76005-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...