Zlatá mince Patroni - Svatý Jakub SK proof

Zlatá mince Patroni - Svatý Jakub SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červenec 2021
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 850 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Patroni - Jakub slaví svátek 25. července

První zlatá minimince České mincovny ze slovenské odnože cyklu Patroni je věnována apoštolovi svatému Jakubovi Staršímu.

Jméno Jakub bylo ve starověku velmi oblíbené a v křesťanských legendách najdeme celou řadu jeho nositelů, kteří se pro přehlednost odlišují přívlastky. Vedle Ježíšova bratra Jakuba Spravedlivého jde především o dva apoštoly – Jakuba Alfeova, který je známý jako Mladší či Menší, a Jakuba Zebedeova, kterému se říká Starší či Větší. Rybář Zebedeus a jeho žena Salome měli vedle Jakuba ještě syna Jana. Oba bratři se po vzoru svého otce stali rybáři a oba se zcela oddali učení Ježíše Krista. Ten je pro jejich zápal a bouřlivý temperament nazval syny hromu. Spolu s Petrem patřili k privilegovaným apoštolům, kteří se účastnili nejvýznamnějších a nejintimnějších událostí v životě Mesiáše. Po Ježíšově smrti se Jan stal evangelistou a Jakub spolu s Petrem budovali v Jeruzalémě prvotní církev. Jakub byl nakonec prvním z apoštolů, který podstoupil mučednickou smrt… Coby jeden z největších světců je Jakub Starší patronem celé řady profesí – například dělníků, lékárníků, drogistů nebo bojovníků. Pomáhá při revmatismu a artritidě a je záštitou dobrého počasí a hojné úrody.

Apoštol bývá vyobrazován s knihou evangelia, poutnickou holí a mušlí hřebenatkou, která odkazuje na španělskou legendu o rytíři, jehož z vody na Jakubovu přímluvu zachránily „svatojakubské mušle“. Polopostavu světce se všemi těmito atributy vyobrazil medailér David Kružliak na reverzní straně mince. Patron je obklopen opisem SVATÝ JAKUB STARŠÍ – SAINT JAMES THE GREATER. Averzní strana pak předkládá profil a jméno panovnice Alžběty II., rok emise 2021 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Zlatá mince o hmotnosti jedné poloviny gramu je zasazena do speciálního slovensko-anglického balení. Poslouží jako dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky a stane se talismanem pro štěstí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76001-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...