Zlatá mince Patroni - Svatý Josef proof

Zlatá mince Patroni - Svatý Josef proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2020
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 850 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Patroni - Josef slaví svátek 19. března

Svatý Josef je ochráncem každého, kdo pracuje se dřevem, a je také jedním z patronů českých zemí. Představuje se na páté zlaté miniminci České mincovny z cyklu Patroni.

Josef z Davidova rodu, povoláním tesař,
se zasnoubil se ženou jménem Marie. Když zjistil, že jeho nastávající, která je stále pannou, čeká potomka, který není jeho, zjevil se mu anděl Páně. Řekl mu, že se nemá bát Marii i její zázračné dítě přijmout za své. Spravedlivý Josef uposlechl, a stal se tak vyvolenou hlavou Svaté rodiny a pěstounem budoucího křesťanského Mesiáše, který se rovněž vyučil tesařskému řemeslu… Protože svatí se obvykle stávali patrony profesí, které sami zastávali, bdí Josef nad dělníky a všemi profesemi pracujícími se dřevem – tesaři, truhláři, stolaři, řezbáři, bečváři, koláři, dřevorubci a dalšími. Je také ochráncem pronásledovaných, umírajících, celé církve a rodiny. Stal se vzorem ctnostného muže – laskavého, důstojného, spravedlivého a moudrého – takového, který je pohotový v jednání, ale bez zbytečných řečí dobrovolně ustupuje do pozadí… V ikonografii bývá vyobrazen ve své tesařské dílně nebo jako člen Svaté rodiny – například s bílou lilií a malým Ježíšem v náručí.

Právě toto vyobrazení zvolil pro reverzní stranu mince medailér David Kružliak. Svatá dvojice je obklopena česko-anglickým opisem SVATÝ JOSEF – SAINT JOSEPH. Averzní strana pak předkládá profil a jméno královny Alžběty II., rok emise 2020 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Zlatá minimince, která je zasazena do speciálního česko-anglického balení, poslouží jako talisman pro štěstí, dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75689-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...