Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Pro investory
  3. Investiční zlato
  4. Zlatá mince Praha - Stavovské divadlo proof
Zpět

Zlatá mince Praha - Stavovské divadlo proof

Cena (osvobozeno od DPH)
1 480 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75552-611
Sběratelská série


Dobové pohlednice

Další zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné poloviny gramu, která je uložena do repliky historické pohlednice, připomíná pražské Stavovské divadlo.

Divadlo původně neslo jméno osvíceného vlastence hraběte Františka Antonína Nostice-Rienecka, který ho nechal vybudovat jako scénu pro veřejnost. Záhy dosáhlo věhlasu, když se stalo místem konání světové premiéry opery Don Giovanni, kterou Mozart věnoval Pražanům. Po smrti hraběte Nostice divadlo zakoupili čeští stavové a dávno před vznikem Národního divadla se stalo místem, kde se mohlo prosadit profesionální divadlo v českém jazyce. Bylo to právě Stavovské divadlo, kde měla premiéru Fidlovačka Josefa Kajetána Tyla. Ta vstoupila do dějin písní Františka Škroupa Kde domov můj, která se později stala naší státní hymnou… Stavovské divadlo není jen významné, ale také krásné. Klasicistní budova patří k nejkrásnějším historickým divadelním stavbám v Evropě, ale kvůli svému umístění v zastavěných prostorách Ovocného trhu nebyla častým motivem historických pohlednic. Tisk vydaný pražským knihkupectvím F. Ehrlich v roce 1899 zachycuje budovy Stavovského divadla a Nového německého divadla propojené ozdobnou divadelní symbolikou. „Sběratelsky cenná světlotisková okénková pohlednice, která navazuje na estetiku oblíbených litografií nebyla odeslána a jistě byla ozdobou sbírky pražských pohlednic,“ vysvětluje sběratel Pavel Vursta, který České mincovně poskytuje originální historické pohlednice.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá současnou podobu Stavovského divadla, které v průběhu 235 let prošlo několika menšími i většími přestavbami. Budova je obklopena opisem STAVOVSKÉ DIVADLO – PRAHA. Averzní strana pak patří atributům ostrova Niue, emitenta, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí. Jsou jimi jméno a profil panovnice Alžběty II., rok vydání 2019 a nominální hodnota 5 DOLLARS (NZD).

Emise, která zaujme numismatiky i filokartisty, představuje přírůstek do sbírky i hodnotný dárek či regionální pozornost.

Materiál
Zlato
Váha
0,5 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
11 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslo
75552-611
Emisní náklad
2000 ks
Datum emise
březen 2019
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD