Zlatá mince Sedm divů starověkého světa - Egyptské pyramidy proof

Zlatá mince Sedm divů starověkého světa - Egyptské pyramidy proof

Stav skladu
Do 40 dnů
Datum emise
březen 2021
Emisní náklad
200 ks
Cena
52 990 Kč
osvobozeno od DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Sedm divů starověkého světa

Antický svět v oblasti Středozemního moře a Středního východu byl plný architektonických krás, ze kterých přecházely oči. Některé z nich oslňovaly natolik, že i po tisících let si s posvátným úžasem vyprávíme o sedmi divech světa. Legendárním starověkým památkám je věnován cyklus uncových zlatých mincí České mincovny, jehož první emise představuje pyramidy v Gíze.

Staří Egypťané věřili v posmrtný život a pro své faraony budovali velkolepé hrobky,
které jim měly umožnit dotknout se nebes. Největší a nejpůsobivější z nich se stala Velká pyramida v Gíze, která byla dokončena dva a půl tisíce let před naším letopočtem pro krále Chufua. Gigantický jehlan byl postaven ze dvou milionů kamenných kvádrů, z nichž každý vážil přes dvě tuny. Pyramida se tyčila do výšky 147 metrů, což z ní až do středověku činilo nejvyšší stavbu světa, a každá strana její základny měřila 230 metrů. Tisíce kameníků, tesařů a obyčejných dělníků na ní pracovaly po tři dekády bez znalosti železa a složitějších technologií – to vše proto, aby uctili svého boha…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá Velkou pyramidu v její současné podobě, jež odhaluje jednotlivé kamenné stupně (stavba byla původně obložena bílým leštěným vápencem, který odrážel sluneční paprsky). V pozadí je patrná ještě jedna menší hrobka a v popředí se nachází detail stavebních kvádrů doplněný anglickým opisem THE GREAT PYRAMID OF GIZA. Averzní strana, která je společná celému cyklu, pak předkládá všech sedm divů světa – egyptské pyramidy, visuté zahrady Semiramidiny, Artemidin chrám v Efesu, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzoleum v Halikarnassu, Rhodský kolos a maják na ostrově Faru. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Náklad čítá pouhých 200 kusů uncových mincí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75928-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...