Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Dárky
  3. Zlatá mince Zámek Lednice proof
Zpět

Zlatá mince Zámek Lednice proof

Cena (osvobozeno od DPH)
1 480 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75692-611
Sběratelská série


Dobové pohlednice

Další emise z volného cyklu zlatých minimincí zasazených do replik historických pohlednic je věnována zámku Lednice a jeho okolí, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Pohlednicová tvorba věnovaná historické jihomoravské oblasti je velmi bohatá a představuje chloubu každé sbírky. Zdobnou okénkovou litografickou pohlednici, která posloužila jako předloha balení mince, vydalo nakladatelství Aloise Weidlicha (dříve Franz Hübl) v roce 1900. Tisk zachycuje významné stavby a památky lednicko-valtického areálu, ve kterém se snoubí přírodní krásy a nevšední kulturní památky. Majestátní zámek Lednice (Schloss Eisgrub) je obklopen rozlehlými parky, zahradami, rybníky a množstvím saletů, tedy menších staveb roztroušených po okolí. V těchto architektonických perlách se mísí nespočet tradičních i pro střední Evropu exotických stylů – návštěvníci se mohou kochat například řeckým Apollonovým chrámem (Apollotempel), římským vítězným obloukem Dianina chrámu (Rendez--vous), klasicistním Hraničním zámečkem (Grenzschloss – Bischofswarth) či novogotickou kaplí svatého Huberta (Hubertus-Kapelle).

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá novogotický kostel svatého Jakuba Staršího, který sloužil jako zámecká kaple rodu Lichtenštejnů a je bezprostřední součástí zámku Lednice. Averzní strana mince pak patří jménu a portrétu královny Alžběty II., letopočtu emise 2020 a nominální hodnotě 5 DOLLARS (NZD), tj. nezbytným náležitostem ostrova Niue – emitenta, který poskytuje zahraniční licenci k ražbě pamětních mincí České mincovny.

Originální emise představuje dostupný sběratelský kousek, který potěší numismatiky, filokartisty i milovníky jižní Moravy.

Materiál
Zlato
Váha
0,5 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
11 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslo
75692-611
Emisní náklad
2000 ks
Datum emise
duben 2020
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD