Zlatá pětiuncová investiční mince Český lev 2019 stand

Zlatá pětiuncová investiční mince Český lev 2019 stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2019
Emisní náklad
185 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Český lev 2019

Významné světové banky a mincovny se pyšní svými vlastními investičními mincemi. Jak jejich označení napovídá, spíše než sběratele a numismatiky lákají především investory, kteří vědí, že promyšlené portfolio se neobejde bez zlata a dalších drahých kovů. Protože Česká republika své ryze investiční mince dosud nemá, přichází „Český lev“ – vlastní investiční mince České mincovny vydávaná v zahraniční licenci.

Světoví emitenti volí pro své investiční mince snadno rozpoznatelné národní motivy. Tématem rakouské mince „Wiener Philharmoniker“ je jeden z nejuznávanějších symfonických orchestrů klasické hudby na světě. Kanadský „Maple Leaf“ nese oficiální státní znak v podobě javorového listu. Jihoafrický „Krugerrand“ je zasvěcený nejen historickému prezidentovi Paulu Krugerovi, ale také státnímu symbolu v podobě antilopy skákavé. Rovněž řada dalších zemí na svých investičních mincích vyobrazuje národní zvířata. Americký „Eagle“ patří majestátnímu orlu bělohlavému, čínská „Panda“ černobílé pandě velké a australský „Kangaroo“ zástupci pro protinožce charakteristických klokanů. Ani investiční mince České mincovny nejsou výjimkou – patří českému lvu a vedle něj také svatováclavské orlici.

V roce 2019 dostal reliéf pětiuncové mince obměněný kabátek, ale hlavní myšlenka ražby zůstala zachována. Reverzní straně investiční ražby dominuje ležící dvouocasý lev v netradičně realistickém pojetí, který střeží Svatováclavskou korunu spolu s plamennou orlicí vyvedenou na štítu. Autorem původní kompozice se stal medailér Jaroslav Bejvl, který nás však ve věku 75 let navždy opustil, a tak své mistrovské dílo nestihl dokončit. V jeho práci proto pokračuje Asamat Baltaev, DiS. Averzní strana pak patří atributům ostrova Niue, který poskytuje zahraniční licenci k ražbě investičních mincí České mincovny – nese jméno a profil královny Alžběty II., letopočet emise 2019 a nominální hodnotu 250 DOLLARS (NZD). To vše je doplněno ještě lipovými ratolestmi.

Mince je vyražena z ryzího zlata o hmotnosti pětinásobku trojské unce – celosvětově uznávané měrné jednotky – a je osvobozena od DPH. Celkový emisní náklad čítá 200 kusů – 185 kusů je k dispozici samostatně a dalších 15 jako součást sady vysokohmotnostních mincí.

 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75589-610
Emitent
Niue
Nominální hodnota
250 NZD
Autor averzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
155,5 g
Průměr
50 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...