Zlatá půluncová medaile Jan Blažej Santini-Aichel proof

Zlatá půluncová medaile Jan Blažej Santini-Aichel proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
prosinec 2023
Emisní náklad
99 ks
Cena
39 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Medaile bankovních soutěží 2023

V roce 2023 si připomínáme 300. výročí úmrtí architekta Jana Blažeje Santini-Aichela. Při této příležitosti vznikla půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

Jan Blažej Santini-Aichel se narodil roku 1677 české matce a italskému otci. Byl pokřtěn v chrámu svatého Víta a vyrostl na Starém Městě. Na svět přišel tělesně postižený, a tak nemohl pokračovat v náročné kamenické profesi svého otce, ale protože byl pronikavě inteligentní a měl vynikající prostorovou představivost, stal se architektem. Teorii i praxi se naučil v Praze a pak vyrazil na zkušenou do Rakouska a Itálie. Po návratu do vlasti své myšlenky a pocity přetavil do osobitého stylu, který vstoupil do dějin jako barokní gotika. Tento český unikát stavěl na kontrastu – využíval dynamické prostředky baroka a zároveň dokázal pochopit a uchovat odkaz gotiky. V průběhu necelého čtvrtstoletí Santini navrhl téměř stovku staveb v Čechách a na Moravě. Neopakovatelný ráz vtiskl nejen mnoha velkým a významným areálům – klášterům a zámkům –, ale i drobným kaplím, kostelíkům či hostincům. Při práci propojoval znalosti matematiky a geometrie se zaníceností pro židovskou kabalu a křesťanskou mystiku. Zatímco v interiérech vytvářel prostory s vynikající akustikou a mimořádnou světelnou charakteristikou, v exteriérech prokázal vytříbený cit pro začlenění staveb do krajiny. V závěru života pracoval současně na osmi velkých stavbách po celém území dnešní České republiky. Vše osobně dozoroval, cestoval stovky kilometrů a celou tu dobu pracoval – i při cestě v kočáře. Zemřel roku 1723. Dožil se pouhých 46 let, ale jeho odkaz bude žít navěky…

Jako předloha při ražbě pamětní medaile posloužil návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Odborná komise České národní banky ho ve výtvarné soutěži ocenila druhým místem za „velmi dobré ztvárnění kostela Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci a kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře v kombinaci se stavebními detaily“. Zatímco averzní straně vévodí Santiniho sakrální stavby, reverz medaile patří zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů. Každá medaile je navíc ručně číslována na hraně.

Specifikace

Číslo
31859-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak.soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...