Zlatá uncová mince Osudové ženy Frida Kahlo proof

Zlatá uncová mince Osudové ženy Frida Kahlo proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
srpen 2023
Emisní náklad
200 ks
Cena
64 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Osudové ženy

Osmou osudovou ženou, kterou připomíná zlatá mince z volného cyklu České mincovny, se stala mexická malířka Frida Kahlo.

Život se s Fridou Kahlo nemazlil. Jako dítě porazila obrnu, a když se zdálo, že jediným následkem těžké nemoci bude kulhavá noha, osmnáctiletá Mexičanka byla vážně zraněna při nehodě autobusu. Lékaři jí nedávali velké naděje na přežití – psal se rok 1925 a poškození pánve, kyčlí, nohou, klíčních kostí, žeber a páteře byla rozsáhlá. Vůle žít však byla silnější. Frida prodělala pětatřicet operací a mnoho měsíců byla upoutána na lůžko. Na strop si nechala pověsit zrcadlo a začala malovat svůj vlastní odraz. Tak se zrodila nejslavnější malířka světa. Jako samouk nebyla spoutána školami a akademickými směry. Neváhala se svobodně rozmáchnout a ve své tvorbě zaníceně kombinovala celou řadu stylů – realismus, surrealismus, symbolismus, expresionismus, naivní malbu i mexické lidové umění. Malovala zejména portréty a autoportréty – právě sebe totiž znala ze všeho nejlépe. Hrdá žena s hustým obočím, křiklavými šaty a masivními šperky byla stejně pestrá jako její obrazy. V její neklidné krvi se mísilo indiánské, židovské a španělské dědictví. Trpěla bolestmi, bojovala se závislostí a nemohla mít děti, ale přesto si dokázala užívat života plnými doušky. Milovali ji umělci i revolucionáři a její romantické eskapády byly plné vášně i zrady. Zemřela v pouhých sedmačtyřiceti letech, ale její osobnost se stala nevyčerpatelnou studnicí inspirace pro všechny bojovníky – ženy, umělce, postižené, menšiny, zamilované, …

Reverzní straně pamětní mince z ateliéru medailéra Vojtěcha Dostála, DiS., vévodí portrét charismatické malířky inspirovaný dobovou fotografií. Kompozici reverzu dotvářejí květiny a opis FRIDA KAHLO. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jeho státní znak, nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emise 2023.

Zlatá mince o hmotnosti jedné trojské unce vychází v nákladu čítajícím pouhých 200 kusů.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76306-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...