Zlatý dukát Kult osobnosti - Josif Stalin proof

Zlatý dukát Kult osobnosti - Josif Stalin proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
leden 2023
Emisní náklad
300 ks
Cena
10 750 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Kult osobnosti

Na čtvrtém zlatém dukátu České mincovny z cyklu s názvem Kult osobnosti se objevuje opovrženíhodná postava Josifa Vissarionoviče Stalina.

„Století přejdou, ale každá generace bude považovat nás za nejšťastnější smrtelníky, za nejšťastnější muže, protože jsme šli ve století všech století, protože jsme měli čest vidět Stalina, našeho inspirujícího vůdce. Všechno patří tobě, vůdce naší velké země. A když žena, kterou miluji, porodí dítě, první slovo, které musí toto dítě povědět, bude: Stalin.“
Tento chvalozpěv vyjadřuje, jak silný kult osobnosti se Stalinovi podařilo vybudovat v době, kdy byl neomezeným vládcem Sovětského svazu. Stálo ho to mnoho obezřetnosti, úsilí a hlavně krutosti. Nemilosrdně likvidoval skutečné i domnělé odpůrce – podnikatele, zemědělce, inteligenci i oddané soudruhy. K jeho oblíbeným nástrojům patřily vykonstruované procesy, krvavé popravy a nelidské pracovní tábory, kam posílal každého, kdo se mu jen trochu znelíbil. Na každý rok Stalinovy totalitní vlády v období 1929–1953 připadl nejméně jeden milion uvězněných nebo zavražděných Sovětů. Další miliony zahynuly hladem… Navzdory těmto zvěrstvům Stalina mnozí lidé respektovali, obdivovali a upřímně milovali. „Je nepřípustné a cizí duchu marxismu-leninismu povýšit, přeměnit jednu osobu na nadčlověka s nadpřirozenými vlastnostmi podobnými vlastnostem boha,“ prohlásil Stalinův nástupce Nikita Chruščov, ale kult „Muže z ocele“ nezlomil. I dnes ho mnoho obyvatel zemí bývalého Sovětského svazu nepovažuje za masového vraha, ale za člověka, který se zasloužil o industrializaci a který je dovedl k vítězství ve druhé světové válce…

Averzní strana dukátu, který je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála, předkládá charakteristický Stalinův portrét. „Reverzní stranu zaplňuje kompozice inspirovaná pěticípou hvězdou, která symbolicky vyjadřuje rozpínavost a brutalitu doby stalinismu. Dole, ve dvou řádcích, je latinkou volně přepsán Stalinův citát: NĚT ČELOVĚKA, NĚT PROBLEMY (není člověk, nejsou problémy). Písmena v prostoru hvězdy jsou zkratkami ruských slov: G – gulag, K – kazni (popravy), C – cilka (vyhnanství),“ vysvětluje autor.

Nedílnou součástí emise je speciální příloha, která nabízí objektivní pohled na Josifa Stalina očima historika Pavla Kosatíka.

 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31764-651
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...