Zlatý dukát Kult osobnosti - Matka Tereza proof

Zlatý dukát Kult osobnosti - Matka Tereza proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
srpen 2022
Emisní náklad
300 ks
Cena
10 750 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Kult osobnosti

První zlatý dukát České mincovny z cyklu s názvem Kult osobnosti připomíná kontroverzní postavu Matky Terezy.

Již za svého života se Matka Tereza stala symbolem dobroty, lásky a milosrdenství pro všechny lidi bez rozdílu vyznání a přesvědčení. Poté, co se jako mladá řeholnice ze zapadlého kouta východní Evropy dostala do ulic Kalkaty, začala pečovat o nemocné a umírající. Stala se hlasem slabých a chudých, kteří žili na okraji společnosti, a její vize vyústila v založení kongregace Misionářek lásky, která působila v těch nejzbídačenějších místech naší planety. Od té doby se setkávala s uznáním a úctou po celém světě. Přes četné kontakty, které navázala s vysoce postavenými lidmi, byla pro Matku Terezu prioritou starost o bližní. Přestože prožívala kritická období, kdy bojovala s pocity prázdnoty a odmítnutí Bohem, nikdy neztratila směr a úsměv, který k ní patřil stejně jako modrobílé sárí… Nositelka Nobelovy ceny za mír, která byla prohlášena za svatou, však měla i své temné stránky. Coby katolická fundamentalistka měla specifický pohled na utrpení a smrt – umírajícím například odmítala podávat léky tišící bolest, protože jejich utrpení je mělo přiblížit Kristu. „Je krásné vidět chudé a nemocné, jak trpně přijímají svůj úděl a trpí jako Kristus o pašijích. Svět je jejich utrpením bohatší,“ nechala se slyšet žena, jejíž sestry vnucovaly umírajícím křest. Matka Tereza dogmaticky brojila proti potratům, antikoncepci a rozvodům. Byla velkorysá v modlitbách, ale pokud šlo o finance, zaujímala opačný postoj, přestože se jí podařilo shromáždit značné finanční prostředky, a to i díky solidaritě s diktátorskými režimy…

Averzní strana dukátu, která je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála, předkládá portrét modlící se Matky Terezy doplněný jejím jménem a životními daty v angličtině. Reverzní straně pak vévodí citát, který je řeholnici přisuzován, zapsaný v její rodné albánštině – UNË JAM VETËM NJË LAPS I VOGËL NË DORËN E ZOTIT – čili Jsem jen malou tužkou v ruce Boží. Civilní jméno Matky Terezy znělo Agnesë Gonxhe Bojaxhiu, a doplňkovým motivem reverzu je proto ještě slovo GONXHE, které obklopuje nerozkvetlou květinu a které v albánštině znamená Poupátko.

Nedílnou součástí emise je speciální příloha, která nabízí objektivní pohled na Matku Terezu očima historika Pavla Kosatíka.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31758-651
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...