Zlatý dukát Kult osobnosti - Karl Marx proof

Zlatý dukát Kult osobnosti - Karl Marx proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
srpen 2022
Emisní náklad
300 ks
Cena
10 750 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Kult osobnosti

Na druhém zlatém dukátu České mincovny z cyklu s názvem Kult osobnosti se objevuje kontroverzní postava Karla Marxe.

Německý filozof Karl Marx se jako mladý revolucionář osobně účastnil převratných událostí roku 1848, které vedly ke konci feudalismu v Evropě, a poté na vlastní oči poznával tvrdou realitu britského liberálního kapitalismu. Byl výborným pozorovatelem a dospěl k závěru, že základem dějin je třídní boj neboli nenávist mezi dvěma skupinami lidí. Těmito skupinami jsou vždy vládnoucí a ovládaní – utlačovatelé a utlačovaní. Marx byl přesvědčený, že po zániku otrokářské a feudální třídní společnosti musí nastat i konec kapitalismu, ve kterém proti sobě stojí proletariát a buržoazie. Soudobý konflikt dělníků a kapitalistů, kteří je vykořisťují, měl podle něj vyvrcholit zrušením soukromého vlastnictví výrobních prostředků a nastolením komunistické společnosti. V této beztřídní utopii by pak vládla spravedlnost, kterou vystihuje heslo: „Každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb.“ Ušlechtilá myšlenka, se kterou na první pohled nelze nesouhlasit a která je dnes stejně aktuální jako v 19. století, však měla četné mezery. Marx se totiž dopouštěl kreativní práce s fakty a využíval jen takové údaje, které potvrzovaly jeho teze. Sám pak neváhal týt z cizí práce a využívat sympatizantů, kteří ho finančně podporovali. Pochopitelně nelze opomenout také skutečnost, že Marxovo dílo položilo základ, na kterém do dnešních dní staví všechny komunistické diktatury světa. Jejich mocichtiví představitelé teorii o třídním boji zmanipulovali tak, aby sloužila jejich vlastním cílům…

Averzní strana dukátu, který je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála, předkládá charakteristický portrét Karla Marxe doplněný jeho jménem a životními daty v angličtině. Reverzní straně pak vévodí titul a letopočet vydání Marxovy stěžejní knihy – DAS KAPITAL, 1867. To, jak komunistické režimy postavily Marxovo dílo na hlavu, symbolizuje obrácené písmeno A spolu se srpem a kladivem, jejichž kombinace tvoří písmeno P.

Součástí každého dukátu je speciální příloha, která nabízí objektivní pohled na Karla Marxe očima historika Pavla Kosatíka.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31760-651
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...