Zlatý dukát Latinské citáty - Gaudeamus igitur - Radujme se proof

Zlatý dukát Latinské citáty - Gaudeamus igitur - Radujme se proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
březen 2022
Cena
10 750 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Latinské citáty

Máte doma studenta nebo absolventa, kterému chcete věnovat vtipný, ale zároveň přemýšlivý talisman? Pak je tu pro vás zlatý dukát České mincovny „Gaudeamus igitur“ z dárkového cyklu s názvem Latinské citáty.

„Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus – Radujme se tedy, dokud jsme mladí.“
To jsou první verše proslulé studentské hymny. Píseň dnes zní při významných akademických příležitostech, a proto nás překvapí její plebejský původ. Původně šlo o pijáckou píseň, která oslavovala nejrůznější radosti mládí a studentského života – zejména ty tělesné. Přitom ale byla ironicky zpívána na velmi vznešenou melodii, která vznikla ve 13. století, patrně v prostředí Boloňské univerzity. Latinský text s některými germanismy byl dílem neznámých potulných studentů, kteří se ve středověku živili recitováním básní a zpěvem na nejrůznějších slavnostech. Definitivní verzi vytvořil až německý student teologie a sběratel studentských písní Christian Wilhelm Kindleben, který ho publikoval v roce 1781.

„Na averzní stranu medaile jsem umístil dvě řady studentů, kteří si jdou pro diplom. Postavy jsou řešené v jednoduchém stylu takzvaných stickmanů, což vyjadřuje můj pohled na české školství, které z nás dělá takové roboty bez individuality. Reverzní strana medaile je řešena více oslavně. Studenti vyhazují čepičky do vzduchu, což znázorňuje konec jedné životní etapy a velký skok do neznáma se spoustou zodpovědnosti. Nad hlavou mají reflektor s paprsky světla,
vysvětluje mladý medailér Lukáš Preissler. Ten je studentem na jablonecké medailérské škole a zlatý dukát vytvořil jako svou klauzurní práci.

Dukát je uložen do dárkového balení. Jeho součástí je příloha, která slovem a obrazem vysvětluje původ latinského citátu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31752-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Lukáš Preisler
Autor reverzu
Lukáš Preisler
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...