Zlatý dukát Latinské citáty - Veritas vincit - Pravda vítězí proof

Zlatý dukát Latinské citáty - Veritas vincit - Pravda vítězí proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2022
Cena
10 750 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Latinské citáty

Zlatý dukát České mincovny „Veritas vincit“ z volného cyklu s názvem Latinské citáty představuje originální dárek pro každého, kdo si cení pravdy.

„Pravda vítězí“ je historické heslo neodmyslitelně spjaté s novodobou československou a českou státností. Jeho původ však sahá až do 15. století. Roku 1413 mistr Jan Hus, který proslul jako jeden z otců křesťanské reformace, napsal Janovi z Rejštejna, že „pravda vítězí nad vším“ – „super omnia vincit veritas“. Roku 1415 pak z kostnického vězení vzkázal svým bližním na Pražské univerzitě následující: „Stůjte v poznané pravdě, která vítězí nade vším a sílu má až na věky.“ Oddanost pravdě nakonec stála reformátora život, ale zažehla plamen vzdoru, který dal lidu naději na změnu. Husovi věrní následovníci se pak řídili heslem „Pravda Boží vítězí“ – „Veritas Dei vincit“. Bojovníci za samostatnost Československa, kteří byli středověkým husitům v mnohém podobní, motto oživili o pět století později. Když se roku 1918 Tomáš Garrigue Masaryk vrátil do osvobozené vlasti, dorazil s vlaječkami s nápisem „Pravda vítězí“. Od roku 1920 je toto heslo součástí standarty našich prezidentů, která patří k oficiálním státním symbolům republiky.

Medailér Mgr. Petr Horák věnoval averzní stranu dukátu heraldickému lvovi, který symbolizuje českou státnost. Reverzní strana pak připomíná upálení mistra Jana Husa, jehož postava je stylizována do tvaru husitského kalicha.

Dukát je uložen do dárkového balení spolu s přílohou, která slovem a obrazem vysvětluje původ latinského citátu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31756-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...