Zlatý dukát Národní hrdinové - Josef Toufar proof

Zlatý dukát Národní hrdinové - Josef Toufar proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2020
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Národní hrdinové

Po Josefu Štemberkovi se v cyklu České mincovny Národní hrdinové objevuje další páter. Zlatý dukát vzdává hold Josefu Toufarovi.

Když po únoru 1948 upevňovala komunistická strana v Československu svoji moc, jeden z jejích úderů směřoval proti římskokatolické církvi, kterou komunisté – i přes její sociální program – považovali za ideového nepřítele. Postupně internovali biskupy, uvěznili řadu kněží, zrušili církevní řády a jejich členy uzavřeli ve speciálních táborech. Církev vykreslovali jako nepřátelské hnízdo a expozituru západních zpravodajských služeb a v neposlední řadě poslali několik kněží na základě vykonstruovaných obvinění na šibenici… Jako záminka k tažení proti církvi posloužila událost, jež se odehrála 11. prosince 1949 ve vesničce Číhošť na Českomoravské vysočině – několikrát se zde pohnul kříž umístěný na hlavním oltáři kostela. Tato událost, která dosud není zcela vysvětlena, osudově zasáhla do života oblíbeného číhošťského faráře Josefa Toufara. Zpráva o tom, co se odehrálo při jeho bohoslužbě, se rychle šířila a lákala zástupy poutníků včetně vatikánského diplomata. Pro komunisty začala událost získávat nebezpečný mezinárodní rozměr, a tak se rozhodli Toufara a s ním i celou církev zdiskreditovat. Páter byl zatčen, brutálně vyslýchán a nucen, aby se doznal ke zkonstruování mechanismu, jehož prostřednictvím měl křížem v číhošťském kostele na dálku pohybovat. Vládnoucí strana si přála uspořádat monstrózní politický proces, ve kterém by veřejně odhalila špiony „zrádného Vatikánu“, ale Státní bezpečnosti se Toufarovo umělé doznání nedařilo získat ani za použití fyzického násilí. Mučení nakonec dobrého pátera připravilo o život. Jméno Josefa Toufara mělo být zapomenuto, ale nestalo se tak a snad se již brzy dočká blahořečení…

„Kompozici lícové strany dominuje portrét Josefa Toufara inspirovaný fotografií, na které soustředěný farář, s mírně sklopeným zrakem, odchází ze svého rodného domu ke své první mši svaté. Vyproofovaný opis uvádí ZA HLASEM TVÝM JSEM, PANE, ŠEL – část motta, které si Toufar k tomuto významnému dni zaznamenal do »modrého sešitku«. V pozadí vpravo je umístěn kříž. Nápis vlevo se skládá z místa a roku narození pátera ARNOLEC 1902, křestního jména JOSEF a písmena P., které je zkratkou jeho titulu. Příjmení TOUFAR, rozprostřené od ramene k hrudi, symbolizuje velikost a pevnost hrdinovy víry,“
vysvětluje akademický sochař Jiří Dostál. „Matné rubové straně dominuje kříž s textem 672 HODIN MUČENÍ KOMUNISTICKOU ZVŮLÍ KE SMRTI †1950 PRAHA. V pozadí je vyproofovaný šikmo nakloněný kříž připomínající událost, ke které došlo během Toufarova kázání v Číhošti. Vzedmutá vlna s textem POHŘBEN V ČÍHOŠTI 2015 připomíná tvar schránky s Toufarovými ostatky, které jsou uloženy v místním chrámu,“ dodává autor dukátu.

Dukát je zasazen do výpravného balení v podobě knížky, která obsahuje pojednání historika PhDr. Petra Koury, Ph.D. Nezapomeňte, že svou kolekci Národních hrdinů si můžete uložit do praktického sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31341-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...