Fotograf a horolezec Vilém Heckel

22.11.2019

Vilém Heckel – pro hory žil i zemřel. Památku horolezců z Peru připomene výjimečná ražba České mincovny

 

TISKOVÁ ZPRÁVA, 20. 11. 2019 v Jablonci nad Nisou

 

Fotograf a horolezec Vilém Heckel byl jedním z členů československé expedice, která se vydala dobýt peruánský Huascarán. Jejich plány a životy ukončilo ničivé zemětřesení. Od neštěstí uplyne v roce 2020 už padesát let. Každoročně ho připomíná legendární lyžařský běh Jizerská 50 – Memoriál Expedice Peru 1970, na který se do Bedřichova v Jizerských horách sjíždějí závodníci z celého světa.

Smutné výročí iniciovalo také přípravu fotografické výstavy VILÉM HECKEL – KOUZLO HOR. „Huascarán – jen málokdo v našem kraji neslyšel o tomto neštěstí, mnoha lidí se ztráta dotkla osobně. Je to téměř padesát let, a přesto jsou mezi námi ti, kdo mají událost v živé paměti. Výstavu jsme vytvořili ve spolupráci s dcerou Viléma Heckela – Helenou, která střeží jeho rozsáhlý archiv, v němž je systematicky uloženo přes 60 000 negativů. Některé z nich nebyly dosud zveřejněné,” říká Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra.

Vernisáž proběhne v pátek 29. listopadu v 17 hodin v Domě Scheybalových v Jablonci nad Nisou. Otevřeno bude kromě běžné provozní doby (viz níže) i v neděli 1. prosince od 15 do 18 hodin v rámci adventního programu. Návštěvu výstavy je tak možné spojit s koncertem v kostele sv. Anny nebo s dalšími programy, které se ten den v Jablonci nad Nisou konají (rozsvícení stromu před radnicí, adventní dílny v Eurocentru).   

Výstava představí jednotlivé části tvorby Viléma Heckela v kontextu s jeho životní cestou. Bude k vidění více než 70 velkoformátových fotografií, všechny Heckelovy vydané publikace a také některé osobní věci, které byly součástí výbavy na výpravách. Od Tater přes Krkonoše, Jizerky a Český ráj dokumentoval Vilém Heckel českou horolezeckou špičku v období od 50. do 70. let a fotoaparát podle jeho slov dokázal přivést spolulezce „do stavu nesportovní zuřivosti“. Obzvláště ve chvílích, kdy si vyhlédl určitý záběr a potřeboval dobrovolníka, který by mu zapózoval na hřebeni.

Význam výstavy a 50. výročí Expedice Peru podtrhuje zapojení České mincovny s mimořádnou a limitovanou emisí medaile podle návrhu renomovaného medailéra a bývalého ředitele Střední uměleckoprůmyslové a Vyšší odborné školy Jablonec, akademického sochaře Jiřího Dostála. „Jde o výjimečnou ražbu k 50. výročí této tragédie mimo emisní plán České mincovny. Pro rodiny zahynuvších horolezců připravujeme medaile o váze troyské unce ryzího stříbra číslované na hraně a v číslovaném blistru, kde na rubu dvojjazyčně představíme tragický příběh z roku 1970,“ popsala Lenka Klimentová z České mincovny s tím, že předávat je budou podle abecedního pořádku v předvečer únorového závodu, který startuje v Bedřichově pátečním prologem, 6. února 2020.

Stejné stříbrné medaile, ale již bez číslování na hraně, dostanou vítězové a vítězky hlavního závodu na prvních třech místech. Sto kusů stříbrných medailí získá také pořadatel závodu pro významné sportovce, partnery a hosty. „Pro fandy, sběratele a numizmatiky však máme smutnou zprávu. Medaile nejsou k prodeji, tím je jejich atraktivita velmi vysoká. Každý závodník J50 ale do svého balíčku se startovním číslem získá medaili s tímto motivem z obecného kovu balenou v krabičce. Připraveny jsou i pro Klub mistrů,“ dodala Klimentová.

S fotografiemi Viléma Heckela vychází také nástěnný kalendář na rok 2020, který bude k zakoupení v Turistickém informačním centru v Jablonci nad Nisou.

Záštitu nad výstavou převzali Martin Půta – hejtman Libereckého kraje, Jiří Čeřovský – primátor statutárního města Jablonec nad Nisou a Jaroslav Zámečník – primátor statutárního města Liberec.

 

Otevírací doba výstavy VILÉM HECKEL – KOUZLO HOR
v Domě Scheybalových (Kostelní 1/6, Jablonec nad Nisou):

út–pá 10.00–12.00, 13.00–17.00, so 10.00–13.00 hodin
ne 1. 12. 15.00–18.00 hodin
24.–26. 12., 1.–2. 1. zavřeno, 31. 12. 10–12 hodin

Výstava potrvá do 15. února.

Vstup je zdarma.

 

Medaile Huascarán 1970

Jde mimořádnou a limitovanou emisi medaile, podle návrhu renomovaného medailéra a bývalého ředitele Střední umělecko-průmyslové a Vyšší odborné školy Jablonec, akademického sochaře Jiřího Dostála, u příležitosti 50. výročí tragédie v Peru, kde pod kamennou lavinou zahynulo 15 československých horolezců, převážně z Liberecka.

Díla tohoto medailéra jsou zárukou mimořádného uměleckého zpracování s prioritou jeho ukotvení v regionu. Umělec žije a pracuje v Janově nad Nisou, brány do Jizerských hor, kde se Jizerská 50 běží. Z předložených pěti návrhů na avers a revers vybrali zástupci České mincovny finální náměty, na kterých začal sochař pracovat podrobněji.

„Avers pojal autor jako shora padající monumentální pohoří s Huscaránem přes nápis Peru a rok expedice na jména jednotlivých zahynuvších horolezců, jenž jsou řazeni abecedně. Revers je koncipován s hladkým mincovním polem a výrazným reliéfem, kterému dominují atributy závodu J50. Masivní číslovka 50 evokuje v tomto případě nejen délku závodu, ale současně i výročí tragédie. Šikmo přes čísla vedou rovnoběžně běžecké lyžařské stopy,“
popsala numizmatický unikát Lenka Klimentová.
 Medaile z obecného i drahého kovu má průměr 37 mm.

U použitého materiálu Ag, pak má medaile váhu 1 troyské unce ryzího stříbra, tedy 31,1 gramu. Opis na hraně obsahuje název emitenta Česká mincovna, a.s., u číslovaných kusů pořadové číslo.

Medaile z obecného kovu budou baleny v ochranné kapsli a papírové krabičce.

Medaile ze stříbra budou v ochranné kapsli usazeny do kartonového blistru o rozměrech 14 x 9 centimetrů. Lícní strana ponese jako hlavní prvek kresbu reversu, název produktu a emitenta, u číslovaných kusů i pořadové číslo na blistru. Součástí grafického zpracování druhé strany blistru bude primárně česko-anglický popis příběhu z medaile s obvyklými závaznými náležitostmi certifikátu k produktu tohoto charakteru.

Sádrové modely návrhu medaile Huascarán 1970 od akademického sochaře Jiřího Dostála.


 

Vilém Heckel (1918–1970) – fotograf hor a velehor

Je-li člověk, který se nesmazatelně zapsal svým specifickým dílem do české a světové fotografie, je to právě Vilém Heckel. Jeho bytostná láska k přírodě a sportu mu dala celoživotní téma – hory. Ty se mu staly také osudem. Středem zájmu Viléma Heckela nebyly však jen hory. Vytvořil celou řadu vynikajících portrétů, zachytil architekturu, atmosféru měst, křivolakých ulic, intimních chvil, okamžiků, struktur krajiny. V Trentu získal nejvyšší ocenění, v soutěži Vitorio Sella za horolezeckou fotografii. Během svého života vydal 10 publikací, z nichž řada byla přeložena. Mezi jeho blízké přátele patřili spisovatelé Ota Pavel, Arnošt Lustig, Arnošt Černík; sportovci Emil Zátopek, František Šťastný; scénárista a režisér František Pojdl; horolezci Radan Kuchař, Bohumil Svatoš, Jan Červinka…

Narodil se v roce 1918 v Plzni. Se svou ženou Miladou a dcerami Evou a Helenou žil v Černošicích u Prahy. 23. dubna 1970 odjíždí na expedici do Peru, kde se svými kamarády horolezci 31. května umírá v horolezeckém táboře zavalen lavinou bahna a kamení při zemětřesení pod horou Huascarán.

 

Kontaktní osoba pro média za JKIC: Radana Schaeferová, T:+420 606 270 543, schaeferova@jablonec.com

Kontaktní osoba pro média za ČM: Lenka Klimentová, T: +420 602 684 299, 
lenka.klimentova@mint.cz

Česká mincovna
Loading...