Jizerská 50 letos premiérově s medailí pro všechny

10.01.2020

Magickou hranici osmi tisíc závodníků zřejmě překoná počet účastníků letošní Jizerské 50, která se běží od 7. do 9. února v Bedřichově. Takovému zájmu se ještě tradiční podnik netěšil. Už nyní je přihlášeno 7500 závodníků, Hlavní závod se poběží v neděli  a organizátoři tvrdí, že trať je už nyní sjízdná. 

Program před Jizerskou padesátkou začne Bedřichovskou třicítkou volně a sprinty soupaž, pojede se také dětský závod. V sobotu se uskuteční Jizerská pětadvacítka a desítka klasicky plus firemní štafeta na 4x3 km. 

"Máme obrovskou radost. Hlavní jsou hobby závodníci, kteří mají obrovský zájem," řekl za organizátory závodu na úterní tiskové konferenci  David Douša. Loni se Bedřichovem závodní stopou prohnalo 7700 lidí. "Doufáme, že se nám povede prolomit rekordní počet a takovou magickou hranici osmi tisíc závodníků," uvedl.

V Jizerských horách v druhém lednovém týdnu  leží na tratích okolo 15 až 25 centimetrů sněhu. Celá trasa je sjízdná. Na stadionu je letos nová možnost výroby sněhu, díky čemuž lze pokrýt stadion a nejkrizovější části po startu.  

Každý účastník dostane analýzu výsledků a na dresu bude mít náhodně vygenerované jméno jednoho z patnácti zesnulých horolezců, na jejichž počest se závod koná s přídomkem Memoriál Expedice Peru '70. Letos uplyne 50 let od jejich úmrtí pod kamennou lavinou na peruánském Huascaránu.

Všichni běžci dostanou pamětní medaili z mosazi v kapsli a papírové krabičce od České mincovny. „Právě v těchto dnech jich razíme osm tisíc kusů,“ potvrdila mluvčí mincovny Lenka Klimentová. Pro rodiny pozůstalých po horolezcích, významné partnery závodu a některé hosty Česká mincovna razí speciální stříbrnou edici, kde bude medaile usazena do blistru. „Stříbrné medaile Huascarán Peru 1970 bude razit za dva týdny v limitovaném počtu 140 kusů, jsou ale neprodejné,“ upozornila Klimentová. Autorem návrhu je akademický sochař Jiří Dostál.

 

 


 

Jaké by to bylo darovat svým blízkým dárek se skutečnou hodnotou?

 

Česká mincovna
Loading...