Pamětní medaile Gabčíka a Kubiše představili na místě jejich posledního boje

25.05.2017

Jablonecká Česká mincovna pokračuje ve své sérii Národní hrdinové. Tentokrát na jedné pamětní medaili budou hned dva: Josef Gabčík a Jan Kubiš. Mincovna se rozhodla medaile uvést na místě, kde parašutisté hrdinně vzdorovali německé přesile a kde také padli: v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze.

Mincovna prestižní sérii na podzim otevřela medailí s portrétem filozofa Jana Patočky, teď se přesouvá v hledání hrdinů do dob protektorátu. „Parašutisté, kteří odstranili říšského protektora Reinharda Heydricha, jsou jedněmi z nejzářivějších osobností zařazených do série. Význam jejich činu přesahuje hranice naší republiky a je ojedinělý i v kontextu událostí celé války,“ uvedl k tomu marketingový manažer České mincovny Lukáš Jokl.

Prestižní medaile

Averzní straně vévodí dvojportrét obou nejznámějších parašutistů. Leštěná plocha medaile symbolizuje světlo a připomíná piedestal nesoucí jména GABČÍK a KUBIŠ a datum uskutečnění atentátu. Reverzní stranu tvoří kompozice připomínající padák a terč. „Padák symbolizuje vstup vojáků OPERACE ANTHROPOID na české území, kde byl jejich cílem VOJENSKÝ ÚTOK NA HEYDRICHA. Částečným zasunutím jména Heydrich pod spodní okraj medaile vyjadřuji cíl akce, jímž bylo odstranění nenáviděného tyrana,“ vysvětluje ak. soch. Jiří Dostál, autor medaile. Dodává zároveň, že při tvorbě díla jeho sympatie ke všem účastníkům operace zesílily. „Byli to mladí kluci, kteří si plně uvědomovali dosah svých činů. Jako vojáci plnili svou misi, ale zároveň jim bylo jasné, co svými činy způsobí svým spoluobčanům žijícím v protektorátu. Jejich morální dilema a to, jak se s ním snažili vypořádat, je obdivuhodné,“ uzavírá Dostál.

Zlatá medaile je v České mincovně dostupná za 5 950 korun a je vyražena z 3,49 gramu dukátového zlata ryzosti 986/1000. V průměru má dva centimetry a vychází v nákladu 500 kusů. Stříbrná varianta o hmotnosti jedné trojské unce (31,1 gramu) stojí 1 450 korun.

Národní hrdinové

Výběr jmen pro sérii Národní hrdinové, navrhoval pro Českou mincovnu historik Petr Koura. Jak uvádí, Anthropoid je celoevropsky ojedinělým fenoménem:

„Akce, kterou tito muži uskutečnili, já osobně považuji za nejvýznamnější akci protinacistického odboje, která v evropském kontextu nemá obdoby. Nikde jinde se nepodařilo odstranit takto významného a vysoce postaveného nacistického funkcionáře,“ uvádí historik Petr Koura s tím, že fascinující není jen tento hrdinský čin, ale i příběh Josefa Gabčíka a Jana Kubiše:

„Na příběhu Gabčíka a Kubiše mě přitahuje i to, že to byli dva muži z lidu. Kdyby se Reinhard Heydrich na smrtelné posteli dozvěděl, že na něj zaútočili dva venkovští hoši, pravděpodobně by se mu přitížilo a zemřel by ještě o nějaký ten den dříve.“

Budoucnost krypty

Velký význam akci přikládá i samotná pravoslavná církev, za níž promluvil představený chrámu, duchovní Václav Ježek. V chrámu se totiž mnoho změnilo, kryptu nově provozuje Vojenský historický ústav. Církev chce, aby do krypty byl přístup zdarma a aby návštěvníci mohli načerpat informace nejen o kryptě, ale i o roli pravoslavného hodnostáře sv. Gorazda, samotném chrámu a o úloze pravoslavné církve při skrývání parašutistů.

Spolu s Českou mincovnou představuje svou speciální edici také ELTON hodinářská, která uvádí speciální hodinky PRIM na téma operace Anthropoid.

Česká mincovna
Loading...