Dukát ČR 2023 - Brakteát proof

Dukát ČR 2023 - Brakteát proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2023
Emisní náklad
300 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

V roce 2023 vzdává tradiční Dukátová řada České mincovny hold Přemyslu Otakaru II. Reliéf zlatého dukátu připomíná jeho moc a bohatství.

Současníci Přemysla Otakara II. obdařili panovníka obdivným pojmenováním „král železný a zlatý“. Zatímco první část přízviska, kterou mu vysloužili těžce odění rytíři, symbolizovala královu sílu, druhý přívlastek vyjadřoval jeho bohatství, jež pocházelo ze stříbrných dolů na Jihlavsku. Královy mince, na kterých se poprvé skvěl dvouocasý lev, budily v lidech doma i za hranicemi důvěru. Na rozdíl od silně znehodnocených denárů, ve kterých se obsah stříbra záměrně snižoval, totiž byly skutečně ryzí. Dnes se jim říká brakteáty – podle latinského slova braktea, které znamená plíšek. Tyto penízky totiž byly velmi tenké, aby se nedaly ošidit přidáním jiného kovu. Český král své bohatství dobře využíval. Nejen k budování obávané železné jízdy, ale také k zakládání královských měst, hradů a klášterů – Českých Budějovic, Mostu, Bezdězu, Špilberku, Zlaté Koruny a mnoha dalších…

Medailér Mgr. Petr Horák věnoval averzní stranu dukátu vyobrazení královy mince, které vévodí dvouocasý lev. V opisu je uveden její název – BRAKTEÁT PŘEMYSLA OTAKARA II. Doplňkovým motivem je rozeta z kláštera Zlatá Koruna. Reverzní strana, která je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, pak předkládá královy relikvie. Jeho lebku, jež byla rozťata v bitvě na Moravském poli, pohřební korunu a latinský opis převzatý z tohoto klenotu – HIC SUNT OSSA OTACARI INCLITI REGIS BOHEMIE QUINTI (zde jsou kosti Otakara, slavného pátého českého krále).

Pamětní ražba vychází v nákladu čítajícím pouhých 300 kusů a respektuje specifikace definované proslulými Svatováclavskými dukáty. Zlatý dukát není jen přírůstkem do sbírky, ale také tradičním dárkem – například ke křtu nebo ke svatbě.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31831-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
19,75 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...