Dukát Národní hrdinové - Heliodor Píka proof

Dukát Národní hrdinové - Heliodor Píka proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2018
Emisní náklad
500 ks
Cena
9 750 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Národní hrdinové

Druhý ročník cyklu České mincovny „Národní hrdinové“ zahájil Bedřich Homola, na kterého teď navazuje další legionář, hrdina obou světových válek a oběť totalitního režimu. Zlatý dukát vzdává hold památce Heliodora Píky.

Generál Heliodor Píka je dnes znám především jako jedna z prvních obětí stalinistického teroru v Československu. Poněkud se však zapomíná, že se jako legionář za první světové války zapojil do bojů o samostatný stát Čechů a Slováků a byl významnou osobností protinacistického odboje v době druhé světové války. Byl přesvědčeným vlastencem a demokratem, který službě vlasti zasvětil celý život, a právě za svůj pevný charakter nakonec zaplatil cenu nejvyšší. Sověti v zásadovém muži, který se k nim nikdy nechoval jako podřízený, ale jako rovnocenný partner, spatřovali hrozbu pro své mocenské cíle. Byl proto falešně obviněn z vojenské zrady a špionáže ve prospěch Velké Británie a ve vykonstruovaném procesu odsouzen k trestu smrti. Ani poté generál Píka nezahořkl a stále měl na mysli především dobro své vlasti. V dopisu na rozloučenou napsal: „Jsem přesvědčen, že nejde o justiční omyl, vždyť vše je tak průhledné – že jde však o politickou vraždu, přece však rád přinesu tuto násilnou oběť, bude-li sloužit k uklidnění v národě, k jeho sjednocení. Není ve mně zloby, nenávisti ani pomstychtivosti, snad toho moji protivníci chtějí využít k dosažení jednoty.“

Portrét Heliodora Píky v generálské čepici obklopuje proofové pozadí, které obrysem připomíná oprátku,“ vysvětluje autor dukátu ak. soch. Jiří Dostál. Kompozici averzní strany doplňují opisy ARMÁDNÍ GENERÁL HELIODOR PÍKA, 1897, DIPLOMAT a VLASTENEC. Nápis POPRAVEN 1949 přetíná generálův krk. „V dolní části reverzní strany je na proofovém pozadí položená lipová ratolest z insignií na límci vojenské uniformy. Nad ní se nachází volná kompozice symbolů totality – srpu a kladiva –, do níž je zakomponován text VRAŽDA JMÉNEM REPUBLIKY známý z knihy autorů Benčíka a Richtera z roku 2006,“ dodává přední medailér.

Nedílnou součástí každého dukátu je výpravné balení v podobě knížky, která obsahuje odborné pojednání PhDr. Petra Koury, Ph.D., renomovaného historika a experta na české dějiny. Kompletní sérii věnovanou národním hrdinům si pak můžete uložit do praktického sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31333-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...