1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Replika jezdecké pečeti Markraběte Jošta stand
Zpět

Replika jezdecké pečeti Markraběte Jošta stand

Cena (včetně DPH)
1 445 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30788-720


Orientační výkupní cena Na dotaz

Mimořádné krásný a ojedinělý typ pečeti

Krásná replika pečeti Jošta Lucemburského (1351–1411), markraběte moravského a braniborského, zvoleného krále římského. Byl synem moravského markraběte Jana Jindřicha (mladšího bratra Karla IV.). Po otcově smrti roku 1375 se ujal vlády na Moravě, část území připadla jeho mladšímu bratru Prokopovi. Jošt měl pověst zchytralého, ziskuchtivého, ale také nejučenějšího knížete svého věku, kterému se dařilo v získávání území. Byl posledním samostatným moravským markrabím z rodu Lucemburků.

Na averzní straně se nachází motiv z okrouhlé jednostranné pečeti, kterou Jošt Lucemburský pečetil markraběcí listiny. V pečetním poli je vpravo hledící korunovaná moravská orlice. Opis tvořený textem s * iodoci * dei * gracia * ma_rchionis * et * domini * moravie * je sevřený mezi dvěma provazci.
Reverzní strana medaile je tvořena pečetním polem damaskovaném liliemi s obrněným jezdcem sedícím na koni. Obrněnec drží v pravici tasený meč spojený řetězem s jeho tělem, v levici koňskou uzdu. Na levici má navlečený štít s nekorunovanou moravskou orlicí hledící vpravo. Nad hrncovitou přilbou jezdce je klenot v podobě složeného orlího křídla. Okraj pečetního pole je zdobený liliovitými výběžky směřujícími dovnitř pole. Jednotlivá slova textu legendy jsou oddělena stylizovanými květy růže: .sigillum . iod_oci : di.II . gracia. ma_rchionis. II . et. d_omini: morauie . II .

Limitovaný náklad 1 000 kusů.

Materiál
Stříbro
Váha
29 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. soch. Jan Lukáš
Autor reverzu
ak. soch. Jan Lukáš
Číslo
30788-720
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
červenec 2013
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna