Sada tří 1oz stříbrných investičních mincí Český lev 2020 standard

Sada tří 1oz stříbrných investičních mincí Český lev 2020 standard

Stav skladu
Nyní nedostupné
Emisní náklad
150 ks
Cena
3 250 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Český lev 2020

Mince České mincovny „Český lev“ jsou první ryze investiční mince ražené v České republice. Vycházejí v zahraniční licenci a jsou dostupné v řadě hmotností, mezi kterými pochopitelně nemůže chybět jedna trojská unce ryzího stříbra. Praktický investiční set se skládá ze tří uncových stříbrných mincí.

Trojská unce dostala své jméno nikoli podle bájného města Tróje, známého ze starých řeckých pověstí, ale podle francouzského města Troyes [trua]. Sídlo na Seině bylo od nepaměti střediskem obchodu a drahé kovy – zlato i stříbro – v jednotkách odpovídajících trojské unci se zde směňovaly již ve středověku. Netrvalo dlouho a tato standardizovaná hmotnost se rozšířila do celého světa – například angličtí kupci v Troyes působili již v 9. století našeho letopočtu. Jedna trojská unce, kterou lze převést na 31,1034768 gramů, je dodnes celosvětově platnou měrnou jednotkou v oblasti mezinárodního obchodování s drahými kovy.

Autorem vlastenecké předlohy investiční mince se stal světoznámý designér Jaroslav Bejvl. Jako hlavní motiv reverzní strany zvolil symboly české státnosti: dvouocasého lva, plamennou orlici na štítu a Svatováclavskou korunu. Do reliéfní podoby však svůj výtvarný návrh převést nestihl – ve věku 75 let nás navždy opustil, a tak se jeho posledního rozpracovaného díla ujal mladý medailér Asamat Baltaev, DiS. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nese jejich averzní strana nezbytné atributy tohoto emitenta, kterými jsou jméno a portrét královny Alžběty II. a nominální hodnota 2 DOLLARS (NZD). Kompozici averzu doplňuje lipová ratolest.

Set tří mincí je určený pro spoření do stříbra.

Specifikace

Číslo
75994-750
Nominální hodnota
2, 2, 2 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
93,3 g
Průměr
37 mm
Balení
kapsle
Česká mincovna
Loading...