Vánoce left
Vánoce 2019 right
vánoce 2019 center

Sběratelská etue na zlaté dukáty Vznik ČSR

Cena (včetně DPH)
850 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
E-138V5-2425
Sběratelská série


Vznik Československa

Cesta k nezávislému československému státu, který se před 100 lety vymanil z nevlídných okovů rakousko-uherské monarchie, byla dlouhá, trnitá a lemovaná neutuchajícím úsilím vlastenců působících doma i po celém světě. Plody jejich snažení představuje pětice dukátů z minisérie „Vznik Československa“. Promyšlené zlaté ražby připodobňují vznik Československa k malířskému postupu, kdy umělec přemalovává starý obraz a původní plochu využívá k tomu, aby vytvořil něco zcela nového.

První dukát vzdává hold Washingtonské deklaraci – deklaraci zahraničního odboje z 18. října 1918, která vyhlašovala svrchovanou a nezávislou republiku Čechů a Slováků.

Druhý dukát připomíná vyhlášení samostatnosti Československa 28. října 1918, kterého se pod pomníkem svátého Václava účastnili Isidor Zahradník a Alois Jirásek.

Motivem třetího dukátu je akt vzniku Československa reprezentovaný zákonem o zřízení samostatného státu a provoláním Národního výboru, pod kterými byli podepsáni „Muži 28. října“.

Čtvrtý dukát náleží Martinské deklaraci – deklaraci slovenského národa, kterou Slováci 30. října 1918 vyjádřili souhlas s vytvořením Československa.

Pátý dukát je věnován návratu T. G. Masaryka – hlavního strůjce předchozích událostí – z exilu zpět do vlasti 20. prosince 1918.

Pětici zlatých ražeb si můžete uložit do této dřevěné sběratelské etue, která je doplněna přílohou přibližující neotřelý „malířský postup“, který zvolil autor minisérie Jiří Hanuš, DiS.

Váha
205 g
Ryzost
0 / 1000
Provedení
OSTATNÍ
Číslo
E-138V5-2425
Emisní náklad
Nelimitováno
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne