Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Stříbrná desetiuncová investiční mince Český lev 2019 stand

Cena (včetně DPH)
9 990 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75582-710
Sběratelská série


Zlaté spoření měsíčně od 2 000 Kč

Český lev 2019

Mince ražené ze stříbra imponují nejen numismatikům a sběratelům, ale také investorům. Světové centrální banky a významné mincovny proto připravují ryze investiční ražby. Česká republika investiční mince dosud nevydává, a tak přichází „Český lev“ – vlastní investiční mince České mincovny, která vychází v zahraniční licenci.

Českou státnost zosobňuje mnoho historických symbolů a artefaktů. Přestože je tomu více než 100 let od doby, kdy jsme přestali být monarchií, patří mezi ně i soubor českých korunovačních klenotů, kterému dominuje přepychově zdobená Svatováclavská koruna. Majestátní symbol suverenity státu nechal zhotovit Otec vlasti Karel IV., a to u příležitosti své korunovace českým králem. Jméno koruny i její podoba odkázaly na přemyslovské tradice, a tak byla už z podstaty spojena se samotnou ideou českého státu. Nebyla osobním majetkem krále, ale prostřednictvím nebeského patrona svatého Václava patřila celému národu a ztělesňovala jednotu všech zemí Koruny české. Díky těmto vznešeným myšlenkám se na rozdíl od řady dalších evropských korun neztratila ve víru dějin.

Díky nim se rovněž objevila – po boku plamenné orlice na štítu – na reverzní straně této stříbrné ražby, kde oba svatováclavské atributy střeží netradičně realisticky ztvárněný dvouocasý český lev. V roce 2019 dostal reliéf desetiuncové ražby obměněný kabátek, ale hlavní myšlenka zůstala zachována. Původní výtvarný návrh mince vytvořil medailér Jaroslav Bejvl. Ještě předtím, než své dílo stihl dokončit, však ve věku 75 let zemřel, a tak na jeho práci navázal Asamat Baltaev, DiS. Averz náleží jménu a portrétu královny Alžběty II., roku emise mince 2019 a nominální hodnotě 25 DOLLARS (NZD) – tedy náležitostem ostrova Niue, který poskytuje zahraniční licenci pro vydávání investičních mincí České mincovny. To vše je doplněno ještě lipovými ratolestmi.

Stříbrné mince mají na našem území tisíciletou tradici – obohaťte své portfolio o 10 trojských uncí. Celkový emisní náklad čítá 500 kusů – 470 kusů je k dispozici samostatně a dalších 30 jako součást sady vysokohmotnostních mincí.
 

Materiál
Stříbro
Váha
311 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
75 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká
Autor averzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Číslo
75582-710
Emisní náklad
470 ks
Datum emise
únor 2019
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD