Stříbrná kilová medaile Statutární město Děčín stand

Stříbrná kilová medaile Statutární město Děčín stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červen 2022
Emisní náklad
24 ks
Cena
44 950 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Statutární města

Sedmnáctá stříbrná medaile České mincovny o hmotnosti jednoho kilogramu, která vychází v rámci cyklu věnovaného našim statutárním městům, představuje Děčín.

Děčín leží na řece Labi, která ho rozděluje na dvě poloviny a propůjčuje mu mimořádný význam. Počátky zdejšího osídlení jsou spojeny s labským brodem, kterým procházela důležitá obchodní stezka. O správu a obranu strategického místa se v 10. století staralo přemyslovské hradiště, které vyrostlo na skále nad soutokem Labe a Ploučnice. Ve 13. století dřevěnou pevnost nahradil kamenný gotický hrad, v jehož podhradí král Přemysl Otakar II. založil královské město Děčín. V 16. století se pak hrad proměnil v renesanční zámek. Po celou tu dobu čerpal Děčín své bohatství z řeky. Přístaviště, loděnice a přívozy, říční doprava, labský obchod a rybolov – to vše plnilo městskou pokladnici. I dnes je nejníže položené české město klíčovou dopravní křižovatkou – nachází se zde náš nejvýznamnější říční přístav, uzel železničních tratí a křižovatka několika silničních tahů. Děčín však oplývá také četnými krásami – vždyť je centrem Národního parku České Švýcarsko!

Averzní straně medaile, jež je dílem medailérky Štěpánky Doležalové, vévodí děčínský zámek, který sloužil jako luxusní panské sídlo i obranná zemská pevnost. Kompozici averzu dotváří detailní letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile pak nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.

Úctyhodná není jenom hmotnost kilogramové ražby, ale také její emisní náklad – vznikne pouhých 24 číslovaných kusů uložených do luxusní dřevěné etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31766-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Štěpánka Doležalová / Ladislav Vraný
Autor reverzu
Štěpánka Doležalová / Ladislav Vraný
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...