Stříbrná půlkilová medaile Statutární město Děčín stand

Stříbrná půlkilová medaile Statutární město Děčín stand

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
červen 2022
Emisní náklad
48 ks
Cena
25 950 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Statutární města

Sedmnáctým statutárním městem, které se objevuje na medailích České mincovny vyražených z jedné poloviny kilogramu ryzího stříbra, je Děčín.

První písemná zmínka o Děčínu coby městě pochází z roku 1283, ale jeho historie se začala psát mnohem dříve. Po celou tu dobu je klíčovou dopravní křižovatkou, za což vděčí zejména řece Labi. V 10. století tudy procházela významná obchodní stezka, která využívala labský brod. V 16. století město vlastnilo přístaviště, loděnice a přívozy, které představovaly podstatný zdroj příjmů. V 19. století došlo nejen k překotnému rozvoji paroplavby, ale také ke zprovoznění železniční tratě Praha–Drážďany, což Děčínu zajistilo status průmyslového města. Význam labské plavby byl posilován i ve 20. století – díky výstavbě moderní infrastruktury se nejníže položené české město stalo naším nejvýznamnějším přístavem… Děčín však není jenom kotvištěm, uzlem železničních tratí a křižovatkou několika silničních tahů. Je také centrem Národního parku České Švýcarsko a jeho dominantou je velkolepý zámek postavený na skále nad Labem.

Averzní straně medaile, jež je dílem medailérky Štěpánky Doležalové, vévodí právě děčínský zámek, který sloužil jako luxusní panské sídlo i obranná zemská pevnost. Kompozici averzu dotváří detailní letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile pak nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.

Celkem vznikne pouhých 48 kusů půlkilogramových medailí – každý exemplář je ručně číslovaný na hraně a uložený do luxusní dřevěné etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31767-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Štěpánka Doležalová / Ladislav Vraný
Autor reverzu
Štěpánka Doležalová / Ladislav Vraný
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
500 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...