Stříbrná medaile Doba Karla IV. - Katedrála sv. Víta proof

Stříbrná medaile Doba Karla IV. - Katedrála sv. Víta proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2014
Emisní náklad
2000 ks
Cena
990 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Doba Karla IV.

Výjimečná série České mincovny s názvem Doba Karla IV. je oslavou nevyčerpatelné studnice odkazů tohoto význačného vladaře, který je nejen pro svůj vřelý vztah k české zemi nazýván Otcem vlasti. Série poutavým zpracováním oslavuje ve formě stříbrných medailí a zlatých dukátů tři pověstné památky: Karlštejn, Karlův most a katedrálu sv. Víta.

Karel IV. dokázal jako první český panovník být zároveň i císařem římským, čehož uměl náležitě využít. Z Prahy udělal sídelní město říše. Následoval mohutný rozkvět kultury a kumulace nejvýznamnějších odborníků a vzdělanců tehdejší doby. Vladař zajistil českým zemím vrcholnou pozici na soudobém hospodářském žebříčku střední Evropy. Jakožto velmi vzdělaný diplomat vnesl do Čech obrovský kapitál a rozvinul obchodní styky. Byl velmi zbožný a opíral se o církev, šlechta za jeho vlády ztratila četná privilegia. Z jeho víry vzešlo množství církevních památek, které dal vystavět.

Karel IV. byl neobyčejně vzdělaný a vnímavý muž. Znal proto velmi dobře gotický katedrální sloh, s nímž se setkal ve Francii, kde byl vychován. Rozhodl se tedy ke stavbě katedrály, která měla svou velkolepostí předčit francouzské předlohy. K takovému kroku ovšem potřeboval znalého stavitele, povolal tedy z Avignonu Matyáše z Arrasu. Ke společnému položení základního kamene katedrály sv. Víta došlo 21. 11. 1344 Karlem IV., jeho otcem Janem Lucemburským a arcibiskupem Arnoštem z Pardubic. Současně došlo k povýšení pražského biskupství na arcibiskupství. Poté započal Matyáš z Arrasu své proslulé dílo, avšak roku 1352 zemřel. Po Matyášově smrti práce ještě několik let sledovaly jeho plány, v roce 1356 se ale pokračování ujal německý stavitel Petr Parléř a posléze i jeho synové. Parléřův styl byl oproti Matyášovu zřetelně volnější a nesl známky pozdní gotiky.

Ve vizi Karla IV. dále pokračoval Vladislav II. Jagellonský se staviteli Hanušem Spiessem a Benediktem Riedem. Do stavby monumentu však zasáhl i živel. Když v roce 1541 vzplála Malá strana a Hrad, všechny dřevěné prvky katedrály shořely, byl poškozen zvon a zničeno trojlodí. Opravu zaštítil Ferdinand I., k práci si pozval Paola della Stellu a později Bonifáce Wohlmuta. Dílo bylo dokončeno na konci 16. století, v roce 1621 byl chrám znovu vysvěcen v návaznosti na pobělohorský vývoj. Od té doby došlo k četným menším úpravám monumentu. Ke konečné dostavbě došlo až Svatovítskou jednotou na přelomu 19. a 20. století a roku 1929, u příležitosti milénia zavraždění sv. Václava, byl chrám vysvěcen. Mezi lety 1920 a 1997 se pro svatyni používal název chrám sv. Víta, roku 1997 obnovil tehdejší pražský arcibiskup Miloslav kardinál Vlk jeho původní název katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

Návrh pamětní medaile Katedrála sv. Víta připravil erudovaný medailér MgA. Josef Oplištil. Na averzu zpodobnil katedrálu z netradiční a půvabné ptačí perspektivy. Reverzu pak dominuje portrét panovníka obklopeného proslulými stavbami, k nimž dal za své vlády podnět. Nápisy na reverzu uvádí název série a také letopočty králova narození a úmrtí. Česká mincovna připravila stříbrnou medaili v limitované sérii 5000 ks.

Doba přeje investicím do stříbra, jeho ceny v současné době stagnují, prognózy však mluví jasně a určují ryzí stříbro jako rozumný způsob uložení svých finančních rezerv. Ve spojení s vysokou uměleckou hodnotou stříbrné pamětní medaile získáte nejen zhodnocení svých peněz, ale také se ve Vaší sbírce ocitne kus slavné české historie.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
30932-711
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
10 g
Průměr
30 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...